Přestože zákon o odpadech č. 185/2001 Sb. již platí třetí měsíc, objevují se stále problémy a dotazy, vyžadující stanovisko Ministerstva životního prostředí. Požádali jsme MŽP o výklad k nejzajímavějším otázkám, a postupně odpovědi přetiskneme.
Otázka:
Jak je to s platností dosavadních vydaných rozhodnutí OkÚ o udělení souhlasu k nakládání s "N" odpady ve vztahu k novému "Katalogu odpadů".
V ustanovení § 83 zákona č. 185/2001 Sb. je uvedeno, že platnost vydaných rozhodnutí před účinností nového zákona je omezena na dobu dvou let od nabytí účinnosti tohoto zákona. V rozhodnutích však jsou uváděna původní katalogová čísla odpadů podle v té době platného Katalogu odpadů. Ve vyhlášce č. 381/2001 Sb., kterou se vydává Katalog odpadů, jsou však v § 9 zrušeny vyhlášky MŽP, kterými se vydával původní Katalog, a jejich platnost tedy skončila k 1. 1. 2002.
Není proto jasné, pod jakými katalogovými čísly nakládat s "N" odpady a vést jejich evidenci. V případě použití katalogových čísel uvedených v původním "Rozhodnutí OkÚ o udělení souhlasu k nakládání s nebezpečnými odpady" budou použita neplatná katalogová čísla odpadů, v případě přiřazení nových katalogových čísel bude s "N" odpady nakládáno bez souhlasu OkÚ.
Odpověď:
Dotaz se týká problému, jak dosáhnout soulad mezi § 5 odst. 1 zákona č. 185/2001 Sb., o odpadech a změně některých dalších zákonů ve znění zákona č. 477/2001 Sb. (dále jen "zákon o odpadech"), v nichž je stanovena povinnost původců a oprávněných osob zařazovat odpady podle Katalogu odpadů stanoveném v prováděcím předpise (tj. ve vyhlášce č. 381/2001 Sb.), tedy podle nové právní úpravy a přechodným ustanovením § 83 odst. 1 zákona. Podle něj se platnost dosavadních rozhodnutí vydaných podle § 5 odst. 2 a 5, § 6 odst. 1 písm. f) a odst. 2, § 7 odst. 1, § 11 odst. 3 a odst. 4, § 15 odst. 1 a § 34 odst. 1, zákona č. 125/1997 Sb., o odpadech, ve znění pozdějších předpisů, omezuje na dobu 2 let od nabytí účinnosti tohoto zákona, přičemž v těchto rozhodnutích jsou odpady uvedeny s katalogovými čísly podle Katalogu odpadů vydaného vyhláškou č. 337/1997 Sb.
Druhý problém, týkající se přiřazení kategorií ostatní a nebezpečný odpad, nemůže nastat. Podle současně platného zákona č. 125/1997 Sb., o odpadech ve znění pozdějších předpisů, i podle nového zákona o odpadech je definice nebezpečného odpadu shodná. Povinnost nakládat s odpadem jako s nebezpečným, má-li některou z nebezpečných vlastností, i když jako takový není uveden v Katalogu odpadů, je rovněž stanovena oběma zákony.
Na zařazování odpadů podle nového Katalogu odpadů jako povinnost původců a oprávněných osob podle § 5 odst. 1 a dále podle § 16 odst. 1 písm. a) a § 18 odst. 1 písm. a) zákona se žádné z přechodných ustanovení § 83 zákona nevztahuje, je tedy nutné odpady od 1. 1. 2002 zařazovat podle nového Katalogu odpadů a vést evidenci odpadů již podle nových katalogových čísel. Správné zařazení odpadů podle Katalogu odpadů je ponecháno na zodpovědnosti původců a oprávněné osoby. Žádný orgán státní správy jej neschvaluje.
Souhlasy vydané rozhodnutími podle zákona č. 125/1997 Sb., o odpadech ve znění pozdějších předpisů, vyžadované i podle nového zákona o odpadech, tj. souhlasy k provozu zařízení k odstranění odpadů, zařízení ke sběru, výkupu a využívání nebezpečných odpadů a souhlas k nakládání s nebezpečnými odpady (nyní pouze pro původce odpadů) jsou sice platné ještě dva roky po nabytí účinnosti nového zákona o odpadech, ale nesmí s ním být v rozporu. Pokud tedy odpady, uvedené v těchto rozhodnutích, budou mít jiná katalogová čísla, bude nutné platný souhlas doplnit převodníkem katalogových čísel odpadů, na které se vztahuje.
Jana Prchalová,
ředitelka odboru legislativního
Ministerstva životního prostředí
|