01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Dokončen návrh Národního plánu nakládání s nebezpečnými odpady

V průběhu roku 2001 byli naši čtenáři pravidelně informováni o postupu projektu "Tvorba Návrhu Národního plánu nakládání s nebezpečnými odpady".

Cílem tohoto projektu byla především tvorba návrhu dokumentu, který byl v březnu 2002 předložen Ministerstvu životního prostředí ČR (dále MŽP) a využit jako podklad při tvorbě Plánu odpadového hospodářství ČR.

Verze 2.2. Návrhu Národního plánu nakládání s nebezpečnými odpady byla na začátku roku 2002 k dispozici k připomínkování ze strany odborné veřejnosti. K této verzi obdržel řešitelský tým projektu celkem 47 připomínek od odborné veřejnosti. Řešitelský tým děkuje touto cestou všem, kteří se svými připomínkami podíleli na finalizaci textu Návrhu Národního plánu nakládání s nebezpečnými odpady.

Veškeré připomínky byly buď zapracovány do textu návrhu nebo předloženy MŽP, které je využije při tvorbě Plánu odpadového hospodářství České republiky.

V současné době je finální verze Návrhu Národního plánu nakládání s nebezpečnými odpady umístěna na internetových stránkách projektu (http://www.dhv.cz/hw/ waste) a internetových stránkách MŽP (http://www.env.cz/).

Finální verze Návrhu Národního plánu nakládání s nebezpečnými odpady je tvořena obecnou částí, která obsahuje především popis stavu v produkci a nakládání s nebezpečnými odpady, identifikaci problémů v této oblasti a stanovení cílů, nástrojů a opatření. Druhou část dokumentu tvoří dílčí plány pro vybrané odpadové proudy.

Hlavní odpadní proudy

Řešitelský tým se zaměřil na jedenáct odpadních proudů, mezi nimiž jsou odpadní oleje, veterinární odpad, znečištěné stavební odpady atd. Tyto prioritní odpadní proudy byly vybrány expertním týmem s využitím metod multikriteriální analýzy.

V obecné části dokumentu jsou identifikovány základní problémy: jakost statistických údajů, velké množství vzniklých nebezpečných odpadů, nakládání s nebezpečnými odpady (technické, organizační), monitoring a vynucování legislativy. Z těchto identifikovaných problémů vyplývají základní cíle:

snížení celkového množství a nebezpečných vlastností odpadů

Základem úvah řešitelského týmu byl cíl, stanovený Státní politikou životního prostředí (produkce nebezpečných odpadů pro rok 2005 na jednotku HDP). Návrh Národního plánu nakládání s nebezpečnými odpady obsahuje návrh na 25% snížení této cílové hodnoty.

síť technických zařízení k bezpečnému využívání a odstraňování nebezpečných odpadů

Při realizaci tohoto cíle je třeba postupovat s ohledem na následující aspekty:

- materiálové a energetické využití odpadů je podle zákona prioritní;

- aplikace nejlepších dostupných technik (BAT).

vynucování a prosazování práva

V této oblasti je třeba zdůraznit především úlohu České inspekce životního prostředí, zvýšit informovanost inspektorátů a tyto personálně posílit. Důležitá je také osvěta zaměřená na širokou veřejnost.

monitoring nakládání s nebezpečnými odpady

Řešitelský tým zdůraznil, že je třeba vytvořit jednotný systém evidence dat, upřesnit a doplnit databáze o zařízeních nakládajících s odpady a upřesnit bilance materiálových toků nebezpečných odpadů.

Výše uvedené cíle je možné naplnit s využitím především právních a ekonomických nástrojů a dále takových nástrojů, jako je např. konzultační orgán v oblasti odpadů, dobrovolné dohody, atd. Důležitou roli hraje rovněž informovanost státní správy a veřejnosti.

Další výstup projektu

Kromě Návrhu Národního plánu nakládání s nebezpečnými odpady je dalším výstupem projektu pilotní studie, která se zabývá nakládáním s odpadními oleji. Výsledkem pilotní studie je návrh na vytvoření systému nakládání s odpadními oleji, který spočívá především v zajištění zpětného odběru, což je základní podmínkou nakládání s odpadními oleji danou zákonem o odpadech č. 185/2001 Sb. Závěrečná zpráva s výsledkem pilotní studie je uveřejněna na internetových stránkách projektu.

Jednalo se o tzv. otevřený proces plánování (open planning procedure), kdy do tvorby dokumentu měla, ve dvou připomínkovacích kolech, možnost zasáhnout široká odborná veřejnost.

Třetím výstupem projektu je analýza možnosti vytvoření konzultačního orgánu pro odpady v České republice, a to na základě nizozemských zkušeností. Závěry a výsledky analýzy provedené nizozemským expertem jsou rovněž uvedeny na internetových stránkách projektu.

Tyto tři výstupy projektu jsou důležitým podkladem v procesu tvorby Plánu odpadového hospodářství České republiky.

Během projektu bylo využíváno zkušeností odborníků z Nizozemí, kde byla problematika odpadů během posledních deseti let velmi intenzivně řešena a plánování je na poměrně dobré úrovni.

Dalším pozitivním přínosem projektu je proces, kterým byl vytvářen Návrh národního plánu nakládání s nebezpečnými odpady. Jednalo se o tzv. otevřený proces plánování (open planning procedure), kdy do tvorby dokumentu měla, ve dvou připomínkovacích kolech, možnost zasáhnout široká odborná veřejnost.

Výsledky projektu byly představeny veřejnosti na veřejném slyšení dne 21. 3. 2002, kde byl Návrh Národního plánu nakládání s nebezpečnými odpady prezentován jako podklad k Plánu odpadového hospodářství České republiky.

Dagmar Doskočilová,

DHV CR, s. r. o.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down