V páté části naše seriálu, který rozebírá nový zákon o odpadech i jeho prováděcí vyhlášky, se budeme podrobněji zabývat vyhláškou o polychlorovaných bifenylech a podobných látkách. Dne 1. ledna 2002 nabyla účinnosti nová vyhláška Ministerstva životního prostředí ČR číslo 384/2001 Sb., o nakládání s...
V páté části naše seriálu, který rozebírá nový zákon o odpadech i jeho prováděcí vyhlášky, se budeme podrobněji zabývat vyhláškou o polychlorovaných bifenylech a podobných látkách.
Dne 1. ledna 2002 nabyla účinnosti nová vyhláška Ministerstva životního prostředí ČR číslo 384/2001 Sb., o nakládání s polychlorovanými bifenyly, polychlorovanými terfenyly, monometyltetradifenylmetanem, monometyldichlordifenylmetanem, monometyldichromdifenylmetanem a veškerými směsmi obsahujícími kteroukoliv z těchto látek v koncentraci větší než 50 mg/kg. Tento dlouhý název se běžně zkracuje na "vyhláška o nakládání s PCB".
Vyhláška rozvádí příslušnou část zákona specifikující povinnosti při nakládání s těmito látkami a zařízeními je obsahujícími. Její součástí jsou čtyři přílohy.
Vyhláška upřesňuje:
technické požadavky na nakládání s PCB a na zařízení je obsahující,
postup stanovení celkové koncentrace PCB a příslušné metody pro stanovení koncentrace PCB v provozních kapalinách a ostatních materiálech,
podrobnosti prokazování neexistence PCB,
označování zařízení obsahujících PCB, označování dekontaminovaných zařízení a evidence zařízení a látek s obsahem PCB, včetně ohlašovací povinnosti.
Požadavky na nakládání
Technické požadavky na nakládání s látkami PCB jsou obsaženy v komentované vyhlášce č. 383/2001 Sb., o podrobnostech nakládání s odpady. Ochranu zdraví při nakládání s látkami PCB garantuje nařízení vlády č. 178/2001 Sb., kterým se stanoví podmínky ochrany zdraví zaměstnanců při práci.
Technické požadavky na zařízení s PCB, které podléhá evidenci, jsou obsaženy v ČSN EN 50225.
Transformátory s provozní kapalinou obsahující 50-500 mg/kg PCB se mohou dekontaminovat nebo odstranit po uplynutí doby životnosti tohoto zařízení. Dekontaminace (odstranění látek PCB) se musí provádět v souladu se zvláštními předpisy. Pokud je zařízení dekontaminováno, nebo u něj není potvrzena existence PCB, musí se zabezpečit, aby k této kontaminaci znovu nedošlo.
Stanovení koncentrace PCB
Příslušné metody pro stanovení koncentrace PCB v provozních kapalinách zařízení a v ostatních materiálech jsou uvedeny v příloze č. 1 vyhlášky.
Pro účely uvedení evidence zařízení mohou odběry vzorků provádět pouze oprávněné osoby (odborně způsobilé podle zvláštních předpisů a certifikované podle ČSN EN 45013).
Koncentrace PCB v zařízeních nebo látkách se pro účely evidence stanovuje jako součet obsahu vybraných kongenerů s vyjádřením v mg/kg. Relevantní výsledky koncentrace PCB se uznávají pouze od laboratoří se zavedeným systémem jakosti (ČSN EN 45001, ČSN EN 17025, ČSN EN 9001). Stanovené výsledky před 1. 1. 2002 se uznávají pouze tehdy, pokud byly splněny požadavky vyhlášky.
Prokazování neexistence
Neexistence PCB se prokazuje vyplněným evidenčním listem podle přílohy č. 2 vyhlášky. Přílohou tohoto listu je protokol o stanovení koncentrace PCB podle předchozího bodu.
V zařízení, kde se nachází původní náplň (provozní kapalina), se kterou se prokazatelně nemanipulovalo (ani nedoplňovala a nevyměňovala), může být protokol o stanovení koncentrace PCB nahrazen čestným prohlášením výrobce zařízení s uvedením taxativních údajů z vyhlášky (§ 3 odst. 2).
Označování zařízení
Provozovatel zařízení s obsahem PCB, které podléhá evidenci, musí ho označit (včetně přístupových vstupů k němu) podle přílohy č. 3 vyhlášky. Provozovatel dekontaminovaného zařízení jej musí označit (včetně přístupových dveří) podle přílohy č. 4 vyhlášky.
Evidence a ohlašování se vede na předmětném listu v rozsahu přílohy č. 2 vyhlášky. Pro stanovení koncentrace PCB v zařízeních, kde se s původní náplní nemanipulovalo, platí předchozí možný postup.
Emil Rudolf,
ředitel odboru výkonu státní správy
Ministerstva životního prostředí,
pracoviště Hradec Králové