01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Stav významných provozů po povodních

Okamžitě poté, co opadla voda, vyrazili do terénu inspektoři České inspekce životního prostředí, aby zkontrolovali stav významných průmyslových a zemědělských provozů. Zaměřili se především na události, které by mohly významným způsobem ohrozit životní prostředí. Na základě tohoto terénního šetření...

Okamžitě poté, co opadla voda, vyrazili do terénu inspektoři České inspekce životního prostředí, aby zkontrolovali stav významných průmyslových a zemědělských provozů. Zaměřili se především na události, které by mohly významným způsobem ohrozit životní prostředí. Na základě tohoto terénního šetření byl k 28. srpnu 2002 vydán přehled o stavu a škod, které v těchto podnicích způsobily povodně.

Z významných průmyslových provozů, kde se ve větším měřítku nakládá se závadnými látkami a nalézají se v oblasti postižené povodní, nebyly povodní zasaženy sklady ČEPRO (sklad Včelná a Smyslov v povodí Vltavy), centrální tankoviště ropy MERO ČR na Mělnicku, rafinérie České rafinérské v Kralupech, Kaučuk Kralupy, Linde Technoplyn v Českých Budějovicích a Crystalex v Chlumu u Třeboně. Povodní nebyly zasaženy ani podniky PαG-Rakona a DETEX v okresu Rakovník.

K zatopení bez zjištěného úniku závadných látek do vod došlo u podniků: Jihočeské dřevařské závody Soběslav, Lovochemie (ČOV), Setuza (ČOV), Tonaso, Unilever-Ústí n L., Frantschach Pulp α Paper Štětí, Spolek pro chem.a hut. výrobu Ústí nad Labem, ICN Czech Republic. Dále bylo zatopeno větší množství objektů se čpavkovým hospodářstvím - potravinářské provozy, mrazírny, zimní stadiony. Únik čpavku byl však zjištěn pouze v jednom případě. Rovněž u prověřovaných zaplavených čerpacích stanic PHM nebyl zjištěn únik ropných látek, neboť se ve všech případech podařilo zajistit hermetičnost nádrží.

Zaplaven byl také areál Ústavu jaderného výzkumu v Řeži u Prahy, kde však nedošlo k žádnému úniku radioaktivních látek do životního prostředí.

K zatopení a současnému úniku závadných látek do vod došlo u následujících významných podniků: Spolana (opakovaný únik chloru), Brudra-SAR Praha (únik ropných látek), Šroubárna Libčice (v šetření), České přístavy - mrazírny v přístavu Holešovice (únik čpavku). Všechny tyto případy jsou v dalším šetření ČIŽP.

Inspektoři celkem zkontrolovali v povodí Vltavy a Berounky 40 provozů (z toho 23 zaplavených). Byly zjištěny pouze čtyři úniky závadných látek. V povodí Labe bylo prověřeno 21 provozů (z toto 16 zaplavených). Nebyl zjištěn žádný únik závadných látek. Kromě mediální kauzy Spolany Neratovice, kde spíše došlo k selhání managementu, se tedy neodehrála z hlediska znečištění životního prostředí mimořádně závažná událost. Další zkoumání inspektorů však může přinést nové skutečnosti.

Zdroj: ČIŽP

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down