S podporou spolkové země Severní Porýní-Vestfálsko byla v srpnu 2002 uvedena do provozu první kontejnerová elektrárna o elektrickém výkonu 212 kW s palivovými články PEM (Polymer Exchange Membrane) spalujícími vodík na vodu. Elektrárna je sice poháněna zemním plynem, ale počítá se i s jejím...
S podporou spolkové země Severní Porýní-Vestfálsko byla v srpnu 2002 uvedena do provozu první kontejnerová elektrárna o elektrickém výkonu 212 kW s palivovými články PEM (Polymer Exchange Membrane) spalujícími vodík na vodu. Elektrárna je sice poháněna zemním plynem, ale počítá se i s jejím napojením na zdroje metanu z důlního plynu z nedalekých uzavřených dolů na černé uhlí.
Stacionární elektrárna má vždy ve dvojitých kontejnerech vedle sebe umístěnu mikroturbinu o elektrickém výkonu 100 kW s výrobou chladu, dvojitý kontejner s PEM elektrárnou a dvojitý kontejner s plynovým motorem o výkonu 469 kW na výrobu tepla jako bloková teplárna. Součástí systému je i úprava zemního a důlního plynu a reformer jako zdroj vodíku pro PEM články. PEM elektrárna slouží i jako zdroj teplé vody o teplotě 75 řC pro vytápěné bloky. Proud nespotřebovaný v elektrárně se prodává do veřejné sítě. Elektrárna je ovládána dálkově přenosem dat.
V budoucnu se mají tyto elektrárny stavět jako ekologické opatření na místě vyuhlených, ale i aktivních dolů pro spalování a zpracování nebezpečného volně unikajícího a odsávaného důlního plynu. Využitím hodnotného a na metan bohatého plynu se výroba energie v PEM elektrárnách podstatně zlevní. Jejich přínos pro životní prostředí spočívá v tom, že metan je skleníkový plyn, jehož doba přeměny je asi 10 let. Jeho "skleníkový efekt" je asi 25 krát vyšší než u oxidu uhličitého.
Zdroj: Fraunhofer UMSICHT
|