Technologie, která šetří provozní náklady u septiků, jímek, lapolů nebo čistíren odpadních vod, je založena na štěpení organických látek a tuků v odpadních vodách biologicky aktivní směsí enzymů Trepsan. Směs štěpí odpadní látky ve splaškových vodách na vodu a sediment. Voda, která již nezapáchá,...
Technologie, která šetří provozní náklady u septiků, jímek, lapolů nebo čistíren odpadních vod, je založena na štěpení organických látek a tuků v odpadních vodách biologicky aktivní směsí enzymů Trepsan. Směs štěpí odpadní látky ve splaškových vodách na vodu a sediment. Voda, která již nezapáchá, odteče. Sediment se nelepí a také nezapáchá a další manipulace s ním je proto jednoduší. Nutnost vyvážení lapolů se tak snižuje až na polovinu. Rozpuštěním (přesněji štěpením) tuků se dosahuje snížení zápachu odpadů, jímek apod.
Směs enzymů má také schopnost odstranit staré usazeniny v odpadních systémech. Tím se několikanásobně prodlužuje životnost odpadních potrubí a oddaluje jejich rekonstrukce, které bývají velmi nákladné.
Technologie využívající směs enzymů je vhodná pro gastronomická zařízení, jako jsou restaurace, hotely, jídelny apod., i průmyslové objekty, které musejí využívat jímek a lapolů pro záchyt tuků a organických látek.
Doporučené ředění je 1: 30 000 a roztok enzymů se může aplikovat přímo do odpadních vpustí. Protože se váže na tukové buňky, umí odstraňovat i staré usazeniny.
Petr Kudera
Vytvrditelné laky ze lněného oleje
S podporou 416 000 EUR od Spolkové nadace pro životní prostředí (DBU) v Osnabrücku vyvinula vestfálská firma Dreisol Coatings GmbH průmyslové laky na dřevo na bázi obnovitelných zdrojů, ze lněného oleje. Laky jsou vytvrzovány ultrafialovým zářením. Tato technologie je potvrzuje snahu po odklonu od neobnovitelných surovin, které produkují při zpracování značné množství odpadů.
Nové ochranné a dekorativní laky z přírodních materiálů bez toxických pigmentů jsou zdravotně zcela nezávadné, nepředstavují zdroj nebezpečných odpadů, šetří až 90 % energie potřebné k výrobě a sušení běžných laků na bázi syntetických pryskyřic, akrylátů nebo polyuretanů a jsou cenově výhodné ve srovnání se stávajícími UV laky. Díky vhodným fotoiniciátorům se vytvrzují nízkoteplotním ultrafialovým zářením při expozici, jejíž délka nepřekračuje 1 min.
Nové laky se používají se na kontinuální povrchové úpravy podlahovin, dřevěných laminátů, korku, linolea, lakovaných kartonů, papíru, ale i kůže.
- ab -