01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Minimalizace odpadů ve spalovně Termizo

Liberecké zařízení na energetické využití komunálního odpadu je provozováno společností Termizo, a. s., od roku 2000. Technologie využívá zkušeností renomované švýcarské společnosti Von Roll AG a stavba byla provedena ve spolupráci s firmou Škoda TS, a. s., Plzeň. Moderní koncepce spalovny využívá...

Liberecké zařízení na energetické využití komunálního odpadu je provozováno společností Termizo, a. s., od roku 2000. Technologie využívá zkušeností renomované švýcarské společnosti Von Roll AG a stavba byla provedena ve spolupráci s firmou Škoda TS, a. s., Plzeň.

Moderní koncepce spalovny využívá ověřených postupů čištění spalin i technologických vod, a tak je samozřejmostí, že splňuje všechny platné české i ekvivalentní evropské limity pro emitované znečisťující složky.

Zařízení nyní pracuje spolehlivě na plný výkon, tj. energeticky využívá 96 000 tun komunálního odpadu ročně, ze kterého vyprodukuje tepelnou energii zabezpečující potřeby 13 000 domácností a elektrickou energii pro 3000 domácností libereckého regionu.

Snížení odpadů

Hlavní podíl pevného odpadu tvoří vyhořelá struska vystupující z kotle spolu s vyčištěným popílkem odděleným ze spalin. Tento odpad nemá nebezpečné vlastnosti, ale musel být ukládaný na skládku ostatního odpadu.

Mimo to instalovaná technologie umožňuje oddělit odvodněný kal (filtrační koláč) obsahující nebezpečné složky obsažené v původním komunálním odpadu. Při odstávce spalovny vzniká při čištění kotle ještě surový nečištěný popílek uvedený zde jako ostatní nebezpečný odpad. Se všemi druhy nebezpečných odpadů je nakládáno v souladu se zákonem a jsou předávány oprávněných firmám ke zneškodnění.

K minimalizaci množství pevných odpadů byla vybrána směs strusky a vypraného popílku, neboť má příznivé složení vhodné ke stavebnímu využití, chemické analýzy prokazují možnost dosažení legislativních limitů a obsahuje vypálený železný šrot vhodný k recyklaci do hutí.

Opatření

Cílená opatření k dosažení zadaného cíle se prováděla souběžně v několika úrovních:

technologická opatření zvýšila významně kvalitu produkovaných popelovin (zkvalitnění průběhu spalování a optimalizace souvisejících technologických proudů, zavedení výstupní promývky meziproduktu vodou),

výzkumné práce prokázaly možnost stavebního využití,

proběhl proces certifikace na výrobek dle zákona č.22/1997 Sb., o technických požadavcích na výrobky,

byl vyřešen problém magnetické separace železa z popelovin.

Celý proces byl ukončen udělením certifikátu č. 040-014253 (Technický a zkušební ústav stavební Praha, pobočka 0400 Teplice) pro výrobek s názvem Směs popelovin pro rekultivaci a úpravu krajiny (SPRUK). Tento výrobek vykazuje podobné vlastnosti jako chudý beton, již po třech dnech probíhá jeho vytvrzení tak, že je vhodný pro konstrukční stavební násypy a zásypy.

Mimo to byl úspěšně realizován provoz magnetické separace železa ze směsi popelovin. Došlo tedy k dramatickému poklesu produkovaných odpadů ve prospěch nových výrobků.

Návratnost v měsících

Nákladem 2 mil. Kč (výstavba separace železa, vývoj výrobku SPRUK a proces certifikace) bylo tedy dosaženo snížení množství produkovaného odpadu o 96 %, přičemž návratnost investice v závislosti na prodejní ceně SPRUK se pohybuje v řádu měsíců. Aplikací tohoto projektu se může ročně uplatnit zhruba 36 000 tun rekultivačního materiálu jako náhrada primárních stavebních surovin a až 1300 tun železného šrotu lze recyklovat do hutí.

Domníváme se, že tento projekt zcela splňuje priority ochrany životního prostředí, a to materiálově využívat maximální množství odpadů (pokud již vznikly) a šetřit tak primární přírodní zdroje. Je tedy zřejmé, že moderní spalovna komunálního odpadu, může řešit energetické využívání odpadu nejen ekonomicky, ale i ekologicky.

Petr Novák,

ekolog,

Termizo, a. s.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down