Mezi software pro evidenci odpadů byl na okresních úřadech nejrozšířenějším software EVI. V roce 1998 dosáhl takřka 100% pokrytí okresních úřadů.
Software EVI slouží pro evidenci odpadů, přepravy nebezpečných odpadů a zařízení. Pro evidenci správních řízení včetně vydaných souhlasů na konkrétní odpady sloužil okresním úřadům software ESPI. Použitelné a dále převoditelné nesoučtované evidenční řady tedy existují od roku 1998 včetně.
Kvalita dat
Kvalita dat nebyla bohužel ideální z mnoha důvodů, navíc je zde neznalost povinností původců, vědomé obcházení těchto povinností, případně manipulace s daty. Byl-li na okrese zkušený a aktivní úředník, dokázal alespoň části těchto skutečností zamezit. Evidence se však často omezila na prosté přepsání zaslaných papírových podkladů do počítače bez hlubší kontroly.
Kvalita dat se postupně vylepšovala např. využitím databáze RES - registr ekonomických údajů organizací v ČR a rok 2000 je možné označit za nejkvalitnější.
Dalším nebezpečím pro kontinuitu informací je reforma veřejné správy. MŽP sice rozeslalo na okresy metodický dopis o způsobu naložení s databázemi, byl však k 31. 12. 2002 splněn pouze 39 okresními úřady (okresy měly zaslat databáze na MŽP, krajské úřady a obecní úřady s rozšířenou působností).
Od loňského prosince instalují naši pracovníci software EVI a ESPI v obcích. Není však z časových důvodů možné, abychom do konce února stačili fyzicky nainstalovat software, převést data a zaškolit obsluhu na všech obcích. Proto pro obce proběhnou semináře zorganizované krajskými úřady ve spolupráci s CeHO, na kterých se dostane pracovníkům obcí podrobného metodického zaškolení s praktickými ukázkami práce s programy. Software je nyní obcím zasílán s podrobnými pokyny pro instalaci a dokumentací.
Původci odpadů a oprávněné osoby musí odevzdat svá roční hlášení o produkci a nakládání s odpady za rok 2002 do 15. února příslušnému obecnímu úřadu s rozšířenou působností. Stejně tak směřují na obce od 1. 1. 2003 evidenční listy o přepravě nebezpečných odpadů, hlášení o zařízení a žádosti o souhlas s nakládáním s nebezpečnými odpady do 100 t/rok.
Vzhledem k tomu, že obec bude zahlcena kilogramy papírů s evidencemi, které musí zpracovat, je v jejím zájmu dostávat evidence v elektronické podobě. Takové hlášení není potřeba přepisovat do software, ale provede se jeho import do systému.
Ačkoliv byla doposud možnost předávat data na okres nepovinná, řada firem jí využívala. Naprostá většina firem profesně se pohybujících v odpadovém hospodářství vlastní software, který umí vygenerovat hlášení elektronicky.
Silnější motivací firem pro odevzdání evidencí elektronicky je nyní institut elektronického podání. Obce mají již rok povinnost zřídit e-podatelny a půl roku již existuje první certifikační autorita pro vydání certifikátu elektronického podpisu. Zájem by měl být tedy na obou stranách. Obec ušetří čas a práci s přepisováním papírů a firma zašle e-mail s hlášením v příloze a nemusí tisknout a zasílat stohy papírů (za běžný certifikát elektronického podpisu zaplatí firma kolem 70 Kč).
Pro malé firmy a podnikatele, kteří nevlastní software pro evidence odpadů (na trhu je větší počet poskytovatelů takovéhoto software, cena se pohybuje od 2000 Kč) je další možností odevzdání evidence pomocí webovských stránek. Již letos by měli mít možnost malí původci z Prahy vyplnit svá hlášení na webovských stránkách Magistrátu hlavního města Prahy. Připravuje se rozšíření na celou ČR.
Využití dat a krajské úřady
Z pořízených dat lze křížovými dotazy vyhodnocovat, např. zda firma nenakládá s odpady, na které nemá souhlas vydaný ve správním řízení, jestli neoprávněně nepřepravuje nebezpečný odpad firmě, které nesmí, jestli firma, které byl odpad předán ho také nahlásí ve své evidenci, dále třeba to, že firma s produkcí odpadů v minulých letech letos nic nenahlásila apod.
Krajské úřady mohou data využít např. v průběhu správních řízení a pro plány odpadových hospodářství.
Do konce měsíce ledna dostane MŽP importní modul pro přihrání dat z obcí s rozšířenou působností. Data se budou po verifikaci v importním modulu přihrávat do ISOH - připravovaný informační systém o odpadech České republiky, který bude spravovat CeHO.
Ing. David Mareček,
INISOFT, s. r. o.
|