01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Využití ojetých pneumatik

Množství ojetých pneumatik znovu použitých ve stavebnictví v USA v roce 2003 pravděpodobně vzroste na 60 milionů kusů oproti 5 milionům pneumatik před pěti lety. Drť z pneumatik o velikosti kusů mezi 7 až 20 cm, pro něž se používá název TDA (tire-derived aggregate), je cenným inženýrským...

Množství ojetých pneumatik znovu použitých ve stavebnictví v USA v roce 2003 pravděpodobně vzroste na 60 milionů kusů oproti 5 milionům pneumatik před pěti lety. Drť z pneumatik o velikosti kusů mezi 7 až 20 cm, pro něž se používá název TDA (tire-derived aggregate), je cenným inženýrským materiálem. Vyznačuje se nízkým tlakem na podloží, dobrou tepelnou izolací a stlačitelností, lepším odvodem vody, to vše za nižší cenu. Úspěšně byl tento materiál použit například v náspech pod železničními kolejemi, kde dochází ke snížení hladiny hluku a vibrací o 30 až 40 procent. Výhodné je použití TDA pro stavebně inženýrské projekty, využívající jeho specifických vlastností. Pro aplikaci TDA ve stavebně inženýrských projektech je v USA k dispozici směrnice ASTM D6270.

S jinými způsoby využití pneumatik, např. jako paliva, jsou však potíže. Výroba paliva z pneumatik - TDF (tire-derived fuel)-není pokládána za recyklaci, ale za pouhé manipulování s odpadem. Výroba produktu vyhovujícího dané specifikaci není jednoduchá a vyžaduje nákladné zařízení. Pokud není výsledný produkt možno výhodně prodat jako výrobek, nevyplatí se.

Jádro a obnovitelné zdroje

Evropský direktoriát pro vědu a výzkum prosazuje podle svého nedávno vydaného materiálu používání takových energetických zdrojů, které nejsou založeny na spalování fosilních paliv -jako je např. jádro a obnovitelné zdroje. Za předpokladu zachování současného trendu rozvoje hospodářství a technologií se má vývoj energetické spotřeby do roku 2030 zdvojnásobit. Zůstává zde však dominující závislost na fosilních palivech a emisích CO2, jež mají dosáhnout dvojnásobku úrovně hodnot z roku 1990. Dále předpokládá snížení podílu jádra, vzhledem k dožívání současných zařízení a malé pravděpodobnosti masové výstavby nových JE. Podle studie je nutná změna postojů k těmto zdrojům - jejich podíl je třeba udržovat minimálně na současné úrovni. V EU představuje jádro v současnosti největší podíl na výrobě elektřiny a to 35 %, následované uhlím 29 % a plynem 15 %. Používáním JE se snižují emise CO2 v Evropě odhadem o 500 miliónů tun ročně, což je ekvivalentní hodnota emisí a škodlivých plynů ze 75 % všech provozovaných automobilů v EU.

Zdroj: Foratom news

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down