Na mnohé zemědělské podniky se vztahuje zákon č. 76/2002 Sb., o integrované prevenci a o omezování znečištění.
Podle tohoto zákona budou muset žádat o integrované povolení zemědělské podniky, jež vlastní následující zařízení:
- zařízení intenzivního chovu drůbeže nebo prasat, mající prostor pro více než 40 000 kusů drůbeže,
- zařízení intenzivního chovu drůbeže nebo prasat, mající prostor pro více než 2000 kusů užitkových prasat (nad 30 kg),
- zařízení intenzivního chovu drůbeže nebo prasat, mající prostor pro více než 750 kusů prasnic.
Vzor žádosti o integrované povolení, rozsah a způsob jejího vyplnění stanoví vyhláška Ministerstva životního prostředí č. 554/2002 Sb. Dvanáctá kapitola žádosti se týká popisu dalších plánovaných opatření k zajištění plnění povinností preventivního charakteru a v podkapitole 12.2 podniky uvádějí, zda mají zaveden systém environmentálního, případně stručně popisují způsob řízení ve vztahu k životnímu prostředí.
Z hlediska zavedení systému environmentálního řízení (EMS) se v podstatě nabízí dvě možnosti: ISO 14001 nebo EMAS.
Norma ČSN EN ISO 14001:1997 je specifikací, k jejímuž plnění se organizace dobrovolně zavazuje. Zavedení normy a plnění jednotlivých článků umožňuje organizacím certifikaci environmentálního systému řízení a užívání certifikátu.
EMAS, resp. EMAS II je zkratkou anglického názvu Eco - Management and Audit Scheme, tedy program ekologicky orientovaného řízení a auditů. Jedná se o nařízení Evropského parlamentu a rady (ES) č. 761/2001. Toto nařízení je podporováno usnesením Vlády ČR č. 651/2002. Zavedení postupu EMAS umožňuje organizacím registraci akreditovanými ověřovateli a užívání loga.
Nejdůležitějším úkolem při zavádění EMS v jednotlivých zemědělských podnicích bude stanovení environmentálních aspektů. Pro identifikaci environmentálních aspektů bude nezbytné určit zdroje znečištění, migrační cesty a mobilitu, příjemce znečištění a environmentální dopad.
Ing. et Ing. Petr Krčil, Ph.D.,
ITC Zlín