Zvýšení DPH u technologií na výrobu ekologické elektřiny, které od ledna 2004 plánuje stát, vyvolává negativní reakce na. Podle střediska pro obnovitelné zdroje a úspory energie Ekowatt stát podle nich na jednu stranu výstavbu obnovitelných zdrojů elektřiny dotuje a na...
Zvýšení DPH u technologií na výrobu ekologické elektřiny, které od ledna 2004 plánuje stát, vyvolává negativní reakce na. Podle střediska pro obnovitelné zdroje a úspory energie Ekowatt stát podle nich na jednu stranu výstavbu obnovitelných zdrojů elektřiny dotuje a na druhou stranu je chce zdražit.
Podle vládního návrhu se má DPH zvýšit ze současných pěti na 22 procent u fotovoltaických i solárních panelů, kotlů na biomasu nebo větrných elektráren Všechny tyto technologie jsou však již dnes pro spotřebitele poměrně drahé: nejjednodušší solární systém na ohřev 200 litrů vody vyjde dnes na 100 000 korun, po zvýšení DPH by se jeho cena měla zvednout o téměř 70 000 korun. Ekowatt se obává, že důsledkem bude snížení poptávky investorů po pořizování těchto technologií, což negativně ovlivní i české výrobce.
V návrhu zákona o obnovitelných zdrojích, které dokončuje Ministerstvo životního prostředí, by mohla být opatření, která zvýšení cen zmírňují. Je však otázkou, v jaké podobě projde vnějším připomínkovým řízením. Navíc se nejedná o systémové opatření v rámci nějaké komplexní daňové reformy, kterou má například Německo a Rakousko. Podle návrhu by měl stát například garantovat po určitou dobu pevnou výkupní cenu elektřiny z obnovitelných zdrojů, aby podnikatelé měli jistotu, že se jim investice časem vrátí (v Německu jsou zavedeny minimální výkupní ceny z obnovitelných zdrojů na 20 let dopředu).
Na základě přístupové smlouvy s EU má mít ČR do roku 2010 osm procent elektřiny z obnovitelných zdrojů. V současné době je to kolem 3,2 procenta.