Po přečtení článku "Analýza zpětného odběru některých výrobků" v minulém čísle měsíčníku Odpady jsme se rozhodli doplnit čísla, která by mohla uvedené údaje obohatit o optimističtější pohled na situaci ve sběru a recyklaci použitých olověných akumulátorů.
Základním předpokladem pro analýzu a porovnání jsou dva fakty: Kovohutě Příbram, a. s., jsou jediným zpracovatelem olověných akumulátorů v České republice a v průběhu roku 2002 nedošlo k vývozu starých akumulátorů do zahraničí. Celkové množství olověných akumulátorů vykoupených Kovohutěmi Příbram je proto zároveň i celkovým množstvím akumulátorů recyklovaných na území České republiky.
Přesahuje recyklace prodej?
V roce 2002 bylo vykoupeno a v provozu Kovohutí Příbram zpracováno 22 043 tun starých olověných akumulátorů. Porovnáme-li toto množství s údajem o množství celkové produkce výrobků v roce 2002, uvedeném v Analýze zpětného odběru, kterou zpracovalo CEHO, dojdeme k závěru, že bylo recyklováno 112% olověných baterií uvedených v daném roce na trh!
Tato skutečnost postrádá logiku a dokazuje, že údaje získané z ročních zpráv povinných osob podchycují v případě olověných akumulátorů pouze množství akumulátorů dodaných k recyklaci v rámci jejich dealerských sítí. Vzhledem k absenci sdružující organizace se tak do hlášení nedostávají údaje o sběru prostřednictvím recyklačních firem a výsledný údaj je proto podstatně horší než skutečnost.
Porovnání
Společnost Kovohutě Příbram, a. s., si vede vlastní výpočty o úspěšnosti recyklace akumulátorů v České republice, a to pomocí hodnoty tzv. recycling rate. Její výpočet je založen na porovnání skutečného výkupu s výskytem starých akumulátorů vykalkulovaných podle množství používaných motorových vozidel. Údaje jsou získávány ze statistiky o aktivním vozovém parku v České republice (rozdělení automobilů na osobní, nákladní a ostatní). Průměrná životnost olověných akumulátorů a hmotnost jednotlivých druhů je odhadována na základě údajů od výrobců (i v tomto případě jsou brány v úvahu kategorie akumulátorů pro osobní, nákladní a ostatní automobily). Recycling rate se stejným způsobem počítá i v zemích západní Evropy, kde se jeho hodnota pohybuje v rozmezí 80-95 %.
V posledních letech zaznamenáváme v této oblasti rostoucí trend (viz graf), přičemž v roce 2002 bylo dosaženo téměř 80 procent recyklovaných akumulátorů. Je možné konstatovat, že tyto výsledky se velmi blíží hodnotám dosahovaným v členských státech Evropské unie a jsou minimálně dvojnásobkem hodnot zveřejněných v Analýze zpětného odběru, kterou zpracovalo CEHO.
ředitel logistiky,
Kovohutě Příbram, a. s.