Některé zemědělské kompostárny jsou vybaveny biofermentačním zařízením Agronom. Toto zařízení postrádá filtraci odplynu a bývá častým zdrojem pachových závad.
Při technologii zpracování odpadů aerobní fermentací dochází k rozkladu organických látek zpracovávaných surovin. Vzniká přitom celá paleta sloučenin, z nichž některé jsou nositeli nepříjemných pachů.
Nelze souhlasit s některými údaji v odborné literatuře, kde jsou jako zapáchající látky označovány thioly, látky obsahující thiazolový kruh, či dokonce 3-hydroxypyrrolidin. V emisích z anaerobní výroby hnojiva Bioferm nebyly thioly nalezeny a suroviny obsahovaly 0,24 % organické síry. Uvážíme-li ale, že samotný thiazol má bod varu 117 °C, pak jeho deriváty budou mít bod varu ještě vyšší. Totéž platí pro 3-hydroxypyrrolidin, který má bod varu více než 240 °C. Z uvedených důvodů nelze tedy předpokládat, že tyto látky budou nositelky pachů.
Bílkoviny tvoří jednu z největších skupin organických sloučenin živočišné tkáně. Jsou to vlastně polymery α-aminokyselin. Právě α-aminokyseliny podléhají vlivem mikroorganizmů způsobujících hnilobný rozklad dekarboxylaci za vzniku aminů. Vedle nich se tvoří také vyšší alkoholy. Z toho lze usuzovat, že při fermentačních procesech je pravděpodobný výrazný vznik alkylaminů, jejichž těkavost je podstatně větší než u dusíkatých či sirných heterocyklů (ethylamin b. v. 16,6 °C, izopropylamin b. v. 32,0 °C, izopropylamin b. v. 32,0 °C).
V Blešanech u Loun, kde je výroba hnojiv Bioferm, jsme odebírali během fermentačních cyklů odpouštěné emise do antidifuzních vaků a podrobili je chromatografickým rozborům. Identifikace jednotlivých složek byla prováděna pomocí selektivních náplní kolon a měřením rozdílů elučních indexů na různě polárních kolonách, především pak porovnáním elučních indexů analyzovaných látek s elučními indexy standardů a tabelovaných hodnot.
Je pochopitelné, že při fermentačních pochodech se vytváří celá řada látek od oxidu uhličitého přes ketony, alkoholy až k vlastním alifatickým aminům. V tabulce 1 jsou uvedeny stanovené složky, a to od nejnižších teplot až po nejvyšší, které byly na fermentačních blocích dosaženy. Z tabulky je zřejmé, že v době nárůstu obsahu aminů jsou i vyšší alkoholy výraznější, což potvrzuje již zmíněný mechanismus rozkladu bílkovin. Aminy jsou tedy hlavní složkou emisí a lze předpokládat, že jsou i nositelem zápachu.
Na instalovaném zařízení bylo testováno jejich odstranění z odvětrávaných emisí. Jako náplň filtrů byla odzkoušena řada sorbentů. Nejlépe se osvědčilo aktivované aktivní uhlí vyrobené z hnědého uhlí MUS, a. s., Most. Jeho kapacita byla dostatečně velká, i po několika měsících chodu byl dosahován žádaný efekt.
VÚHU, a. s., Most
Litvínov
Příloha: tabulka
Dobrý den,
nechali jsme na parketové podlaze polovinu koupeného vepře a dostali jsme se tam až za cca 2 týdny (v bytě se netopilo, tak jsme mysleli, že je vše v pořádku).
Na zemi zůstala skvrna, kterou jsme čistili vším možným, savo, ... Nakonec se podlaha zbrousila, ale i tak tam byla skvrna a i přes 5x nalakování páchne. Co perosím s tím:
This is the amazing blog here i must be like it so you can find to where are saved passwords in microsoft edge and save the all steps to create the strong password forever thanks.
That actually blew my mind more. I was like wow, this dude has an international fanbase now, people love his work. He could be rolling in dough. But, he clearly has a small enough circle where he could respond to my random GetHomeWorkOnline DM?