01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Evidence vodohospodářského majetku

Majetková evidence vodovodů a kanalizací je podle zákona č. 274/2001 Sb., o vodovodech a kanalizacích povinností jejich vlastníků.

Majetková evidence je podle tohoto zákona a prováděcích předpisů omezena na základní údaje o vodohospodářské infrastruktuře. Podle přání zpracovatelů zákona je nutné data předat v požadované datové struktuře přes místní a krajské vodoprávní úřady Ministerstvu zemědělství ČR do 31. ledna vždy za předchozí rok. Na majetkovou evidenci navazuje provozní, kterou zpracovává provozovatel.

Naše společnost vyvíjí databázovou aplikaci pro majetkovou a provozní evidenci vodovodů a kanalizací. Koncem letošního ledna jsme se tak několikrát setkali se situací: "Dobrý den, tady XY z obce A. Doporučili mi vás s tím, že přidělujete identifikační číslo majetkové evidence. Jaké číslo má vodovod, který vlastníme, provozujeme...?" Jen těžko se dá vysvětlit, co je potřeba udělat. Přesný návod k sestavení majetkového čísla, neboli IČME, není snadno dostupný. Rovněž neexistuje popsaná struktura předávaných dat. Kdo chtěl číslo získat a data předat, musel použít software, který stát pro tyto účely připravil, nebo využít služeb specializovaných firem.

Identifikační číslo majetkové evidence se skládá z kódu vodoprávního úřadu, katastrálního území, na kterém se daný vodohospodářský majetek nachází, IČO vlastníka a pořadí v této evidenci. Bohužel systém tak, jak byl přijat, umožňuje za určité situace duplicitu tohoto čísla.

K čemu slouží?

Majetkovou evidenci můžeme chápat jednak jako povinnost, kdy je nutno státu předat vybrané údaje, nebo jako možnost uskutečnit vlastní, dobrou inventarizaci vodohospodářského majetku. V případě kvalitní majetkové evidence získáme přehled o vlastněném majetku a jeho stáří, který slouží jako podklad pro plánování rozvoje infrastruktury.

Předané údaje budou zřejmě využity ke srovnání vybavenosti jednotlivých obcí, regionů a krajů vodohospodářskou infrastrukturou a ke zjištění orientační ceny této infrastruktury. To je důležité v případě, že by v budoucnu ještě docházelo k privatizaci infrastrukturního majetku.

Jak JI uskutečnit?

Setkáváme se s různou úrovní provedení:

Někde byla do zdarma poskytnutého programu - editoru formuláře majetkové evidence vložena odhadnutá data. Odhad ceny byl vložen bez znalosti metodiky ocenění.

V jiných případech byly využity nebo vytvořeny papírové výkresy se zakreslením vodovodních řadů a kanalizačních stok a tento podklad byl využit pro majetkovou, evidenci. Cena byla buď odhadnuta, nebo "ručně" spočítána. Data byla nejdříve vkládána do vlastních tabulek, například v excelu nebo souborové databázi, a odtud přenášena "ručně" do požadovaného editoru formuláře majetkové evidence. Jinde byla data editována přímo v požadovaném formátu.

V nejlepším případě byly využity digitální podklady - výkresy a databázové tabulky ve formě Geografického informačního systému (GIS) vodovodů a kanalizací a tyto údaje byly převedeny do evidence. Pro majetkovou evidenci byla použita databázová aplikace typu klient-server, která přináší podstatně vyšší bezpečnost dat a umožňuje týmovou spolupráci. Vznikne tak jedna databáze, se kterou všichni pracují. Software také umožňuje automatické ocenění majetku podle metodického pokynu.

V praxi se setkáme s různými kombinacemi výše uvedených možností. Malí vlastníci měli většinou problémy s tím, jak evidenci uskutečnit. Tuto povinnost jim pomáhal splnit provozovatel nebo konzultant.

Tam, kde se vyplňovala data za rozsáhlejší území, každý z vybraných pracovníků odpovídal za jedno katastrální území. Vznikalo několik paralelních databází. Do budoucna bude dost obtížné udržet v tomto případě konzistenci údajů. Tímto způsobem pouze splníme zákonnou povinnost - odevzdáme údaje. Pokud se majetková evidence bude zpracovávat na technologicky vyšší úrovni, bude mít vlastník k dispozici kvalitní údaje a bude moci snadno sledovat vývoj vodohospodářské infrastruktury a data použít k plánování.

Majetkovou evidenci je nutno chápat především jako prostředek, který pomůže vlastníkovi a provozovateli při správě a provozování vodovodů a kanalizací. Jejím velkým přínosem je to, že jsou i malí vlastníci povinni uskutečnit alespoň nějakou inventarizaci vodohospodářského majetku.

Jak se s NÍ dobře vypořádat?

Zodpovědět otázku je snazší v případě velkých měst a vodárenských svazků: Základní data digitálního pasportu vodovodní a kanalizační sítě jsou uložena se všemi potřebnými údaji v systému GIS a pro majetkovou (a provozní) evidenci se využívá databázová aplikace typu klient-server. Je možný vícenásobný přístup do databáze, zvyšuje se produktivita práce. Lze využít všechny výhody spojené s využitím této technologie včetně vyšší produktivity práce.

Malí vlastníci využijí kombinaci papírové dokumentace a ministerského formuláře. Doporučujeme jim spojit se do většího celku, který bude moci využít podobně efektivního způsobu jako v předchozím případě. Pro malé, ale ne úplně nejmenší obce, jsou také k dispozici jednoduché softwarové nástroje, které za určitých předpokladů pomohou levně s výkresovou částí majetkové evidence.

Co vodoprávní úřady?

Vodoprávní úřady se podle mého mínění rozsahem dat vyrovnají větším vodohospodářským svazkům. Jestliže editor formuláře pro malého vlastníka s jedním vodovodem stačí, pro vodoprávní úřad pověřené obce nebo bývalého okresního města je potřeba dokonalejší nástroj pro použití a analýzu dat z majetkové evidence.

Přikláním se k technologicky pokročilému řešení, které umožní sběr dalších údajů potřebných pro práci úřadu. Jen tak budou moci jeho pracovníci data z majetkové evidence efektivně aplikovat.

K čemu budou údaje z majetkové a provozní evidence vodovodů a kanalizací sloužit, nám musí říci její tvůrci. Pro střední a větší uživatele těchto dat je podle mého mínění nutná pokročilá technologie - založená na databázi typu klient-server, na intranetovém řešení GIS apod. Potom budou data využitelná pro analýzy, pro podporu rozhodování o správě vodohospodářské infrastruktury a pro rozhodování o jejím rozvoji.

Aquion, s. r. o.,

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down