Energetické štítky, které slouží jako základní orientační pomůcka při nákupu elektrospotřebičů, umožňují odhadnout provozní náklady v průběhu životnosti spotřebiče. Jejich hlavním cílem je tlak na výrobce, aby vyvíjeli...
Energetické štítky, které slouží jako základní orientační pomůcka při nákupu elektrospotřebičů, umožňují odhadnout provozní náklady v průběhu životnosti spotřebiče. Jejich hlavním cílem je tlak na výrobce, aby vyvíjeli úspornější modely. Od dob zavedení energetického štítkování šel technický pokrok dopředu a v některých evropských zemích tvoří chladicí zařízení v energetické třídě A až 50 % trhu, ve většině případů je to více než 20 % trhu. Tento podíl v České republice přesahuje 35 % a spolu se spotřebiči třídy B tvoří téměř 90 % trhu.
Zařazení do třídy A tedy už nemusí nevyhnutně znamenat, že se jedná o špičkový spotřebič s nejlepšími parametry na trhu. Otázkou je, zda zavést nové energetické třídy nebo zpřísnit stávající třídy A až G. V obchodech se však už nesetkáme s výrobky horšími, než je značení D, v zemích EU je povolen pouze prodej spotřebičů A až C. Další informace na www.uspornespotrebice.cz.