Nedlouho po prázdninách, již 20. - 22. září 2005, proběhne v kulturním domě Elektra v Luhačovicích třináctý ročník Mezinárodního kongresu a výstavy Odpady-Luhačovice 2005.
První ročník tohoto odborného setkání se konal v roce 1993 jako mezinárodní odborný seminář na téma "Separace domovního odpadu v praxi". Jako mezinárodní kongres je organizován od roku 1995. Za prvních deset let se akce zúčastnilo přes 4500 účastníků a 1500 odborných firem. Od roku 1999 je vyhlašována "Cena Karla Velka" jako zvláštní projev uznání jednotlivci za mimořádně precizní a tematicky objevnou odbornou práci z oblasti odpadového hospodářství.
PŘEDBĚŽNÝ PROGRAM
Letošní kongres by se měl věnovat zejména problematice zpětných odběrů. Vedle přednášek o systému zpětného odběru chladniček bude hlavní pozornost věnována zpětnému odběru elektrozařízení a oddělenému sběru elektroodpadu, včetně financování nakládání s elektroodpadem. Na toto téma proběhne také odpolední panelová diskuze.
Druhý den kongresu zahájí prezentace Slovenska. Slovenský systém odpadového hospodářství, práci Recyklačního fondu, inspekce životního prostředí a Slovenské agentury ŽP budou prezentovat zástupci jednotlivých organizací.
Odpolední panelová diskuze dále rozvede téma zpětného odběru elektrošrotu a pneu. Budou prezentovány kolektivní systémy zaměřené na materiálovou recyklaci komodit.
Třetí, poslední den kongresu bude celý věnován legislativě. Zástupci legislativního odboru Ministerstva životního prostředí a zástupci odborných sdružení seznámí účastníky s výkladem všech novel zákona o odpadech a obalech, včetně prováděcích předpisů a vyhlášek. Tématem legislativyse bude zabývat také třetí panelová diskuze.
DOPROVODNÉ AKCE
Program kongresu a výstavy doplní vyhlášení vítězů VII. ročníku "Ceny Karla Velka 2005" o nejlepší diplomovou práci z oblasti odpadového hospodářství. V letošním roce je tato cena vypsána nejen pro vysoké školy v České a Slovenské republice, ale také v rámci Evropské unie.
Nezávislá komise odborníků vyhodnotí nejlepší tři studentské práce, a ty budou oceněny diplomem a odměnou (3000-10 000 Kč). Kritériem pro hodnocení diplomových prací je zaměření práce do oblasti odpadového hospodářství, progresivní námět, přínos pro trvale udržitelný rozvoj, preciznost provedení, realizace a uplatnění v praxi.
Účastníci konference si budou moci prohlédnout praktické ukázky vystavujících firem s novými technologiemi na zpracování odpadu. Výstava proběhne na volné výstavní ploše nedaleko kulturního domu Elektra. V rámci kongresu se také představí se svými prezentacemi oficiální partneři kongresu.
Souběžně s kongresem proběhne pracovní seminář a školení pracovníků státní správy a samosprávy s certifikátem vzdělávacího programu, který je zaměřen na problematiku týkající se práce těchto úřadů. Pracovníci z krajských, městských a obecních úřadů z rozšířenou působností, kteří se semináře zúčastnili v loňském a letošním roce, získají certifikát o jeho absolvování. V rámci doprovodného programu Kongresu proběhne akreditovaný vzdělávací program "Systémy odbytu odpadů", kapitola "Zpětný odběr vybraných výrobků" (systém zpětného odběru chladniček, elektrozařízení a oddělený sběr elektroodpadu, financování nakládání s elektroodpadem) a kapitola "Legislativa".
Bližší informace o kongresu a výstavě, včetně aktualizovaného programu, naleznete na www.jogaluhacovice.cz.