01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zákon o inspekci práce zvyšuje pokuty

Nový zákon o inspekci práce byl navzdory odporu Senátu a vetu prezidenta schválen, a pod číslem č. 251/2005 Sb., platí od 1. července. Zákon rozšiřuje stávající dozor nad bezpečností práce a podstatně zvyšuje finanční postihy za přestupky zaměstnavatelů. Nově se přesouvá do působnosti oblastních...

Nový zákon o inspekci práce byl navzdory odporu Senátu a vetu prezidenta schválen, a pod číslem č. 251/2005 Sb., platí od 1. července. Zákon rozšiřuje stávající dozor nad bezpečností práce a podstatně zvyšuje finanční postihy za přestupky zaměstnavatelů. Nově se přesouvá do působnosti oblastních inspektorátů dohled nad záležitostmi pracovních smluv, odměňování, diskriminace v zaměstnání či v úseku pracovní doby, tzn. oblastí, které dříve byly kontrolovány úřady práce. Zákon přináší přesně definovaný seznam vysokých pokut za konkrétní přestupky pro fyzické osoby a za správní delikty pro právnické osoby. Prezident vetoval zákon zejména proto, že podle něj přenáší některé úkoly a povinnosti, které přísluší výlučně státu, na bedra soukromých firem a zaměstnavatelů.

Čtvrtá část zákona zahrnuje 27 paragrafů (§10 - §37) uvádějících přestupky a správní delikty proti předpisům. Postihy jsou zde oproti současné právní úpravě daleko vyšší, jsou však vázány na konkrétní prohřešky, tzn. nejsou formulovány obecně. To by mělo podle tvůrců zákona stanovit zřetelnější právní limity zaměstnavatelům i inspektorům a zabránit situacím, kdy za malý přestupek může zaměstnavatel dostat vysokou pokutu jenom pro jeho příliš obecné definování v zákoně. Limity pokut dosahují 200 tisíc až 2 miliony korun.

Příklady pokutovaných přestupků:

Pokuta až 200 tisíc - zaměstnanec pracuje jako řidič a k dispozici má auto se sjetými pneumatikami, které špatně brzdí, a zaměstnavatel ho nutí, aby s tímto autem jel pro náklad.

Pokuta až 400 tisíc - nerovné zacházení, diskriminace z jakéhokoli důvodu. Např. snaha zaměstnavatele znepříjemnit pracovní život lidem vyššího věku, a to tak, aby dobrovolně ze zaměstnání odešli.

Pokuta až 2 miliony - hrubé porušení pracovněprávních předpisů. Např. zaměstnavatel nevyplácí zaměstnancům mzdu, nutí je pracovat ve dnech pracovního klidu. Hrubé porušení bezpečnosti práce - příklad: v železárnách pod jeřábovou dráhou, kde z jeřábu padají žhavé kusy železa, chodí zaměstnanci.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down