Cílem zákona č. 356/2003 Sb., o chemických látkách a chemických přípravcích, je dosažení souladu při uvádění chemických látek a chemických přípravků na trh s příslušnými právními předpisy Evropského společenství (ES).
Zákon o chemických látkách a chemických přípravcích (č. 157/1998 Sb.) převáděl právní předpisy ES ve znění platném v té době. Již v roce 1999 musel být novelizován stejně jako některé jeho prováděcí předpisy. Od té doby došlo v legislativě ES k vývoji, který znění stávajících předpisů pozměnil. Vzniklé rozdíly, zejména v pravidlech pro klasifikaci, označování a balení chemických látek a přípravků, by způsobily při jejich importu ze zemí ES a při exportu do těchto zemí určité problémy. Tato skutečnost byla hlavním důvodem pro vydání nového zákona č. 356/2003 Sb., o chemických látkách a chemických přípravcích.
Dalším důvodem pro vypracování nové právní úpravy byly zkušenosti z dosavadního uplatňování zákona č. 157/1998 Sb., o chemických látkách a chemických přípravcích, ve znění zákona č. 352/1999 Sb., v praxi.
Obzvlášť bylo třeba přehodnotit povinnosti stanovené pro nakládání s nebezpečnými chemickými látkami a přípravky, které nejsou příslušnými předpisy ES řešeny. V rámci novelizace zákona č. 157/1998 Sb., ve znění zákona č. 352/1999 Sb., byly již některé povinnosti (souhlas okresního úřadu s nakládáním s nebezpečnými látkami a přípravky, oznamování nakládání s nebezpečnými látkami a přípravky okresnímu úřadu) zrušeny. Aby se předešlo nepřehlednosti právní úpravy a nekomplikovala se jeho aplikace, byl místo novelizace připraven nový právní předpis.
PRINCIPY NOVÉ PRÁVNÍ ÚPRAVY
V novém zákoně je přesněji a jasněji vymezen vztah zákona k jednotlivým skupinám látek, které jsou sice chemickými látkami nebo chemickými přípravky, ale mají svou vlastní právní úpravu. Rovněž bylo potřebné zpřesnit definici "uvedení na trh" a nově byla zavedena definice pojmu "uvádění do oběhu". Současně došlo k úpravě definic jednotlivých nebezpečných vlastností chemických látek a chemických přípravků.
Zákon č. 157/1998 Sb. byl orientován především na chemické látky, proto došlo ke zpřesnění zásad klasifikace chemických přípravků, a zároveň jsou nově formulované požadavky na povinnost tvorby jejich bezpečnostního listu. Nyní lze klasifikovat chemické přípravky výpočtovou metodou i v případě nebezpečnosti pro životní prostředí.
Osoba, která žádá o registraci, je povinna poskytnout podle množství látky uváděné na trh technické podklady obsahující informace potřebné pro posouzení rizika látky. Nová právní úprava rovněž zpřesňuje podmínky registrace, zvláště pokud se týká poskytování následných údajů, utajování některých údajů a zvláštních podmínek registrace.
Podrobněji jsou stanoveny zásady balení nebezpečných látek a přípravků a je zpřesněn způsob jejich označování, především pokud se týká označování nebezpečných přípravků. Zavádí se rovněž možnost používání alternativních názvů pro složky nebezpečných přípravků, aby se chránilo obchodní tajemství výrobců přípravků.
Právní úprava rovněž umožňuje zakázat nebo omezit uvádění stanovených nebezpečných látek a přípravků na trh nebo do oběhu. Podkladem pro zavedení omezení v uvádění na trh nebo do oběhu budou výsledky hodnocení rizika, a to jak látek nově registrovaných, tak látek, které již jsou na trhu. Na rozdíl od zákona č. 157/1998 Sb., o chemických látkách a chemických přípravcích, ve znění zákona č. 352/1999 Sb., se na základě poznatků s jejím uplatňováním ruší ustavení autorizované osoby. Pro nakládání s vysoce toxickými látkami a čtrnácti přípravky se požaduje zabezpečení této činnosti odborně způsobilou fyzickou osobou, kterou ustanovuje osoba, která tyto látky uvádí na trh.
Je třeba zdůraznit, že celá oblast nakládání s nebezpečnými látkami a přípravky, která byla součástí zákona o chemických látkách a přípravcích, je přesunuta do správního režimu Ministerstva zdravotnictví, a to změnou zákona č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví ve znění pozdějších předpisů - vkládá se "Díl 8 Nakládání s nebezpečnými chemickými látkami a chemickými přípravky".
Při nakládání s nebezpečnými chemickými látkami a přípravky je každý povinen chránit zdraví lidí a životní prostředí a řídit se výstražnými symboly nebezpečnosti, standardními větami označujícími specifickou rizikovost ( R-věty) a standardními pokyny pro bezpečné zacházení (S-věty).
ZVÝŠENÁ POZORNOST URČITÝM LÁTKÁM
Zvláštní a zvýšená pozornost je věnována nebezpečným chemickým látkám a přípravkům klasifikovaným jako vysoce toxické, toxické a žíravé.
Pro nakládání s nebezpečnými chemickými látkami a přípravky klasifikovanými jako vysoce toxické, toxické, žíravé, karcinogenní (R-45,R-49), mutagenní (R-46) a toxické pro reprodukci (R-60, R-61) musí být osoby v rámci svého zaměstnání nebo přípravy na povolání prokazatelně seznámeny s vlastnostmi těchto látek a přípravků, zásadami ochrany zdraví a zásadami první předlékařské pomoci.
Pouze u látek klasifikovaných jako vysoce toxické je požadováno provádění cyklického ročního proškolování osobou k tomu podle zákona odborně způsobilou, jak již bylo uvedeno, a záznamy o školeních ukládat po dobu 3 let (s výjimkou na nakládání v souvislosti s provozováním speciální ochranné dezinfekce, dezinsekce a deratizace).
Právnická osoba nebo fyzická osoba oprávněná k podnikání musí vydat pro pracoviště, na němž se nakládá s nebezpečnými chemickými látkami a přípravky klasifikovanými jako vysoce toxické, toxické, žíravé, karcinogenní (R-45,R-49), mutagenní (R-46) a toxické pro reprodukci (R-60, R-61), písemná pravidla o bezpečnosti, ochraně zdraví a ochraně životního prostředí při práci s nimi. Text pravidel musí projednat s příslušným orgánem ochrany veřejného zdraví.
U látek a přípravků klasifikovaných jako vysoce toxické upravuje zákon také náležitosti vedení evidence, včetně požadavků na dobu uchovávání záznamů.
Rovněž jsou upřesněny požadavky na odbornou způsobilost pro nakládání s látkami klasifikovanými jako vysoce toxické. Autorizace končí dobou platnosti uděleného osvědčení podle dřívější legislativy. Odborná způsobilost je i podle stávajícího zákona možná na základě splněných podmínek uvedeného vzdělání anebo na základě provedené komisionální zkoušky.
Orgán ochrany veřejného zdraví má specifikovány pravomoci v souvislosti s prováděním ochranné dezinfekce, dezinsekce a deratizace.
Nová právní úprava zákona č. 356/2003 Sb., o chemických látkách a chemických přípravcích, určuje vývozci povinnost oznamovat vývoz stanovených nebezpečných látek, v případě látek podléhajících postupu předchozího souhlasu žádat o souhlas s vývozcem a dovozcem těchto látek. Tento postup je v souladu s Rotterdamskou úmluvou o postupu předchozího souhlasu v mezinárodním obchodu s nebezpečnými chemickými látkami.
Je zachována povinnost výrobce nebo dovozce oznamovat nebezpečné látky, které ve stanoveném období vyrobil nebo dovezl. V souladu s požadavky ES se snižuje četnost oznamování (tříleté období) a zpřesňuje se tvorba seznamu prioritních látek. Do výkonu státní správy byly v souladu s novým územním uspořádáním zahrnuty rovněž orgány kraje.
KLASIFIKACE
První povinností, kterou musí splnit výrobce nebo dovozce před uvedením látky nebo přípravku na trh, je provést hodnocení zjištěných vlastností chemických látek a přípravků a zařadit je do jednotlivých skupin nebezpečnosti, tzn. provést klasifikaci.
Při klasifikaci látky nebo přípravku se nepřihlíží k nebezpečným látkám, příměsím nebo nečistotám, jejichž koncentrace je nižší, než jsou minimální koncentrace uvedené v příloze č. 1 zákona, pokud nejsou stanoveny v Seznamu závazně klasifikovaných nebezpečných látek (dále Seznam) u jednotlivých nebezpečných látek koncentrace nižší.
Chemické látky se klasifikují:
podle Seznamu závazně klasifikovaných nebezpečných látek,
v případě, že nejsou zapsány v Seznamu, podle Seznamu nových látek (ELINCS),
v případě, že nejsou klasifikovány podle Seznamu nebo ELINCS a jsou registrovány podle zákona, podle jejich klasifikace při registraci,
v případě, že nejsou klasifikovány podle výše uvedeného, podle obecných postupů pro hodnocení a označování nebezpečných vlastností látek a přípravků, na základě údajů o jejich nebezpečných vlastnostech získaných z odborných pramenů nebo získaných zkoušením.
Oblast klasifikace je nově rozdělena na klasifikaci chemických látek a klasifikaci přípravků. Uvedené rozdělení je v souladu s přístupem EU.
Další podrobnosti postupu při klasifikaci jsou uvedeny ve vyhlášce Ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) č. 232 /2004 Sb., kterou se provádějí některá ustanovení zákona o chemických látkách a chemických přípravcích a o změně některých zákonů, týkající se klasifikace, balení a označování nebezpečných chemických látek a chemických přípravků.
V souladu s právní úpravou v EU se používá pojem hodnocení nebezpečnosti, který není totožný s pojmem klasifikace. Hodnocení nebezpečnosti je součástí postupu při klasifikaci chemických látek a přípravků. Dává se při něm přednost výpočtovým metodám (konvenční výpočtová metoda), které vycházejí ze znalosti složení přípravku a nevyžadují provádění zkoušek na zvířatech.
Postup klasifikace chemických látek a přípravků tedy probíhá od zjišťování nebezpečných vlastností chemické látky nebo přípravku, přes hodnocení zjištěných vlastností až po zařazení chemické látky nebo přípravku do jednotlivých skupin nebezpečnosti. Základní metody zkoušení nebezpečných vlastností chemických látek a přípravků jsou stanoveny v prováděcích předpisech (viz rámeček), ve kterých byly provedeny úpravy metodických postupů podle nových požadavků OECD.
OZNAČOVÁNÍ A BEZPEČNOSTNÍ LIST
Osoba, která uvádí na trh nebezpečnou látku nebo nebezpečný přípravek, je povinna vypracovat bezpečnostní list (viz rámeček 2), a to v podobě tištěné nebo elektronické. Údaje z něj jsou základním zdrojem informací pro oblast bezpečnosti a ochrany zdraví při práci. Forma a obsah bezpečnostního listu byly upraveny v souladu s vývojem příslušných směrnic EU a jsou uvedeny ve vyhlášce MPO č. 231/2004 Sb.
doc. Ing. Ivana Bartlová, CSc.
předsedkyně AS FBI,
Vysoká škola báňská, Ostrava,
Ing. Světla Fišerová
Vysoká škola báňská, Ostrava
(Článek byl poskytnut z materiálů V. ročníku mezinárodní konference Bezpečnost a ochrana zdraví při práci pořádaného Fakultou bezpečnostního inženýrství VŠB-TU Ostrava ve spolupráci se Sdružením požárního a bezpečnostního inženýrství, Technickou univerzitou Košice a VÚBP Praha. Více informací na stranách VŠB-TU Ostrava www.vsb.cz)
Prováděcí předpisy pro základní metody zkoušení nebezpečných vlastností chemických látek a přípravků
u vyhláška Ministerstva vnitra č. 164/2004 Sb., kterou se stanoví základní metody pro zkoušení nebezpečných vlastností chemických látek a přípravků z hlediska hořlavosti a oxidační schopnosti,
vyhláška Ministerstva zdravotnictví č. 443/2004 Sb., kterou se stanoví základní metody pro zkoušení toxicity látek a chemických přípravků,
vyhláška Ministerstva životního prostředí č. 222/2004 Sb., kterou se u chemických látek a chemických přípravků stanoví základní metody pro zkoušení fyzikálně chemických vlastností, výbušných vlastností a vlastností nebezpečných pro životní prostředí
Na obalu nebezpečné látky musí být jasně, čitelně a nesmazatelně uvedeny následující údaje:
u chemický název látky ve tvaru jednoho z názvů uvedených v Seznamu; pokud látka není v Seznamu uvedena, musí být chemický název látky uveden v souladu s mezinárodně uznávaným názvoslovím (IUPAC),
jméno, popřípadě jména, příjmení, obchodní firma, místo podnikání a telefonní číslo osoby s trvalým pobytem na území ES, která je odpovědná za uvedení látky v daném obalu na trh nebo do oběhu, a to buď výrobce, dovozce nebo distributora,
výstražné symboly a písmenné označení nebezpečných vlastností fyzikálněchemických a vlastností nebezpečných pro zdraví nebo životní prostředí, standardní věty označující specifickou rizikovost (R-věta),
standardní pokyny pro bezpečné zacházení (S-věta),
číslo ES podle EINECS, ELINCS nebo Nlp,
slova "označení ES", pokud jde o látky uvedené v Seznamu.
Na obalu nebezpečného přípravku musí být jasně, čitelně a nesmazatelně uvedeny následující údaje:
u obchodní název přípravku,
jméno, popřípadě jména, příjmení, obchodní firma, místo podnikání a telefonní číslo osoby s trvalým pobytem na území ES, která je odpovědná za uvedení přípravku v daném obalu na trh nebo do oběhu, a to buď výrobce, dovozce nebo distributora,
chemický název nebezpečné látky nebo látek přítomných v přípravku ve tvaru jednoho z názvů uvedených v Seznamu a v souladu s prováděcím předpisem. Pokud látka není v Seznamu uvedena, musí být chemický název látky nebo látek uveden v souladu s mezinárodně uznávaným názvoslovím,
výstražné symboly a písmenné označení nebezpečných vlastností fyzikálněchemických a vlastností nebezpečných pro zdraví nebo životní prostředí, standardní věty označující specifickou rizikovost (R-věta),
standardní pokyny pro bezpečné zacházení (S-věta), není-li možné tyto pokyny umístit na štítek nebo na obal, musí být k obalu přiloženy,
hmotnost nebo objem, jde-li o přípravky určené k prodeji spotřebiteli.