V bývalých areálech akciové společnosti Carborundum Electrite v Benátkách nad Jizerou budou na počátku příštího roku zahájeny sanační práce. Provoz nejstaršího evropského výrobce korundových a SiC brusných nástrojů v minulosti zapříčinil kontaminaci zeminy a podzemní vody. Úniky ropných látek a chlorovaných uhlovodíků by mohly v budoucnosti ohrozit blízké zdroje pitné vody.
V bývalých areálech akciové společnosti Carborundum Electrite v Benátkách nad Jizerou budou na počátku příštího roku zahájeny sanační práce. Provoz nejstaršího evropského výrobce korundových a SiC brusných nástrojů v minulosti zapříčinil kontaminaci zeminy a podzemní vody. Úniky ropných látek a chlorovaných uhlovodíků by mohly v budoucnosti ohrozit blízké zdroje pitné vody.
Bývalý areál Carborunda se nachází v povodí vodárensky významného toku Jizery a v bezprostřední blízkosti studní, z nichž je pokrývána zhruba pětina celkové spotřeby pitné vody v hlavním městě a velká část spotřeby pitné vody v Benátkách nad Jizerou.
V areálu hlavního závodu, který se nachází blíže po směru toku řeky, byla nalezena ohniska kontaminace zeminy a podzemní vody historicky související s úniky hydraulických olejů a chlorovaných rozpouštědel používaných při lisování a úpravě brusných kotoučů. Část kontaminace souvisí také s provozem plynárny, která dodávala generátorový plyn do pecí, v nichž byly brusné kotouče vypalovány. Bylo zde potvrzeno znečištění zeminy látkami na bázi hnědouhelných dehtů. Analýzy vzorků vody z blízkých studní káranského jímacího řadu ukazují známky průniku této kontaminace do podzemní vody a dokládají oprávněnost bezpečnostních opatření, v rámci kterých byly v minulosti již některé studny odpojeny.
V areálu bývalého pomocného závodu, jenž se nachází dále po směru toku Jizery, byly hlavním zdrojem znečištění nadzemní nádrže lehkých topných olejů. V blízkosti tohoto ohniska znečištění se nachází významný zdroj pitné vody pro Benátky nad Jizerou. Podle hydrogeologů je však ohrožení tohoto zdroje nepravděpodobné vzhledem k tomu, že využívá vodu z hlubších partií horninového prostředí. Riziko ohrožení kvality pitné vody zde nicméně existuje v případě dražického křídla káranského jímacího řadu, jehož severovýchodní část se nachází od ohniska kontaminace ve směru proudění podzemní vody.
Součástí sanačních prací bude také areál bývalého pobočného závodu ve Svijanech u Turnova kontaminovaný úniky olejů z hydraulických lisů.
Jako dodavatel sanačních opatření byla obchodní veřejnou soutěží vybrána firma Vodní zdroje Ekomonitor, s. r. o. z Chrudimi. Práce na odstranění ekologických škod by měly být podle projektu zahájeny v lednu příštího roku a ukončeny v roce 2013. Celkové náklady na odstranění ekologické zátěže se budou pohybovat ve výši 143 mil. Kč a hrazeny budou z prostředků Fondu národního majetku získaných z privatizace bývalého podniku.
ODSTRANĚNÍ KONTAMINACE
Náplň sanačních prací bude spočívat především v demolici nadzemních částí budov, odstranění ohnisek znečištění z nezvodnělé části horninového prostředí a následném dočištění podzemní vody. Ohniska kontaminace v nesaturované zóně budou odtěžena a znečištěná zemina bude podrobena dekontaminaci na skládce společnosti AVE CZ odpadové hospodářství, s. r. o. V některých místech bude pro odstranění kontaminace využito také odsávání par těkavých polutantů metodou ventingu se současným zatlačováním vzduchu do horninového prostředí (airsparging). Po dobu odtěžby zeminy v ohniscích nalézajících se v blízkosti zdrojů pitné vody bude provozována ochranná hydraulická bariéra, která bude bránit možnému úniku kontaminace k těmto zdrojům. Následně bude v každém ohnisku probíhat sanační čerpání podzemní vody spojené s provozem dekontaminačních stanic, na nichž bude voda zbavována závadných látek. Vlastní sanační práce by měly být ukončeny již v roce 2010. V následujících třech letech bude už probíhat jen monitoring kvality podzemní vody, který by měl prokázat účinnost sanačního zásahu.