v tomto čísle se věnujeme opravdu hodně nelegálním přepravám odpadů na naše území, a přesto se nám nepodařilo zaznamenat konečný stav. Situace se posunuje kupředu velmi rychle a měsíčník není schopen tyto změny zaznamenat...
v tomto čísle se věnujeme opravdu hodně nelegálním přepravám odpadů na naše území, a přesto se nám nepodařilo zaznamenat konečný stav. Situace se posunuje kupředu velmi rychle a měsíčník není schopen tyto změny zaznamenat dostatečně aktuálně. Hovoří se o postupu německé vlády proti nezákonným transportům, hovoří se o zřízení speciální komise na Ministerstvu životního prostředí. Další vývoj se pokusíme pokrýt v našem newsletteru, který při své čtrnáctidenní periodicitě poskytuje přeci jen lepší možnost zaznamenání aktuálního stavu.
Nyní, uprostřed celé kauzy, k ní chci mít jen dvě krátké poznámky.
Za prvé: celkem se dá porozumět tomu, proč se německé firmy snaží odpady vyvézt do Čech (nebo kamkoliv jinam, jak upozorňuje Jiřina Vyštejnová na straně 25). Překvapivé je, že v Německu, které je proslavené svou pořádkumilovností a pečlivostí, jim ty vyvezené odpady nechybí v evidencích. Na kolika konferencích nás němečtí odborníci drtili vysvětlováním, jak pečlivě a do všech důsledků a desítek formulářů je u nich zaznamenána cesta každého pytlíku od sušenek - a teď se k nám valí kamiony plné odpadu, který nikde nikomu nechybí? Možná, že to s tou pořádkumilovností ani v Německu nebude tak horké, zvláště když jde o peníze, že ano.
Druhá poznámka: opět mě nepřekvapuje, že odpad nelegálně uložený v Libčevsi znenadání vzplál, zrovna když to dopravce nejvíc potřeboval (nechci nikomu sahat do svědomí, ale je to nápadné až příliš). Jedno je na celé věci pozitivní: ten požár nade vší pochybnost prokázal, že komunální odpad hoří sám. Jakékoliv argumenty, že odpad není palivem, protože se musí při hoření podporovat dalšími přídavnými hořáky, se ukázaly jako liché. Libčeves prokázala, že komunální odpad hoří sám, a jak! Na jeho uhašení museli přivolat armádu.
V tomto čísle jsme také zařadili nově koncipovaný speciál. Napoprvé jsme ho věnovali chemickému průmyslu, v dalších číslech bychom vám chtěli přiblížit i další průmyslová odvětví z pohledu "odpadáře" a věříme, že tím záběr časopisu zpestříme a rozšíříme.
Jarmila Šťastná
šéfredaktorka časopisu Odpady