V souvislosti s přistoupením České republiky k Evropské unii a zavedením volného pohybu zboží uvnitř Společenství celní orgány dnem 1. května 2004 ukončily svou dosavadní činnost na státních hranicích.
Tím byly ukončeny pravidelné celní kontroly zboží přestupujícího státní hranice České republiky, s výjimkou mezinárodních letišť, které mají nadále charakter vnější hranice Společenství. Při kontrolní činnosti dopravního prostředku na vnitřní hranici Společenství nesmí dojít k jeho zastavení nebo zpomalení.
V rámci Celní správy České republiky kontroly zabezpečují "skupiny mobilního dohledu", jejichž primárním úkolem je provádění celního dohledu a pátrání po zboží, které uniklo celnímu dohledu.
Kompetence celních orgánů je upravena i v zákoně o odpadech, podle jehož ustanovení § 71 jsou celní úřady jedním z orgánů veřejné správy v oblasti odpadového hospodářství a vykonávají činnosti stanovené § 77, tj. kontrolu vnitrostátní přepravy nebezpečných odpadů, kontrolu přeshraniční přepravy odpadů a kontrolu dovozu baterií a akumulátorů a odpadů ze třetích zemí.
Celní úřady jsou oprávněny:
zastavovat vozidla, nařizovat odstavení vozidla na vhodné místo, kontrolovat doklady provázející odpad a zboží, doklady prokazující totožnost osoby přepravující odpad, provádět fyzickou kontrolu odpadů a zboží, odebírat a analyzovat vzorky a pořizovat fotodokumentaci,
provádět šetření také na místě vzniku odpadů u původce, držitele nebo oznamovatele a na místě určení u konečného příjemce, avšak pouze v případě zjištění porušení právních předpisů při kontrole přepravy odpadů,
nařídit přerušení přepravy a odstavení vozidla na místo k tomu určené, v případě zjištění nedovolené přepravy nebo přepravy prováděné v rozporu s povolením (vypuštěno použití technických prostředků k zabránění odjezdu vozidla),
rozhodnout o stanovení kauce ve výši od 10 000 Kč do 50 000 Kč, pokud došlo k porušení právních předpisů,
přikázat řidiči jízdu na nejbližší, z hlediska bezpečnosti a plynulosti provozu na komunikacích, vhodné místo k odstavení vozidla, zadržet řidiči doklady k vozidlu a k nákladu a zakázat pokračování v jízdě, nesloží-li požadovanou kauci,
zrušit přerušení přepravy a vydat vozidlo po zaplacení kauce,
vyžádat si při kontrole odbornou pomoc České inspekce životního prostředí,
požádat o rozhodnutí krajský úřad v případě pochybností, zda zboží není odpadem.
JE TO ODPAD?
Při kontrolní činnosti nelze vždy na místě určit, zda přepravované zboží je odpadem. V případě pochybností rozhoduje příslušný krajský úřad. Lhůta pro vydání rozhodnutí je 30 dnů, což je značně problematické s ohledem na skladování zboží, neexistenci zvláštních odstavných ploch pro nebezpečné odpady a riziko náhrady škody pokud se ukáže, že přepravované zboží není odpadem.
Celní orgány využívají odborných konzultací České inspekce životního prostředí, na jejichž základě pak rozhodují o přerušení přepravy a dalším postupu.
Bc. Jiří Barták
Generální ředitelství cel