Energie je v naučném slovníku charakterizována jako hybnost, činnost, uskutečnění. Kromě akčního vnímání tohoto pojmu je energie termínem užívaným téměř všemi přírodními a technickými vědami. Poprvé jej v exaktním smyslu použili francouzští encyklopedisté roku 1785.
Energie je vyjadřována v mnoha podobách. Asi nejznámější je vztah ekvivalence hmoty a energie E = m c2. Tato rovnice poskytuje optimistům klidné spaní. Vždyť podle ní přeměnou jednoho gramu hmoty vznikne tolik energie, kolik jí vyrobí ČEZ za jeden měsíc. Pesimisty přeměna hmoty na energii - termojaderná fúze - děsí. Vidí v ní zárodek apokalypsy, která povede k "zapálení" planety Země.
Všeobecně známá Einsteinova rovnice má význam pouze pro špičkové teoretiky. Každý, kdo nakupuje a spotřebovává energii, by měl znát mnohem praktičtější zákonitost - první větu termodynamickou. Ta říká, že energie je nezničitelná, pouze mění svoji formu. Veškerou energii, kterou nakoupíme ve formě elektřiny, benzinu či zemního plynu, pouze přeměňujeme na jinou formu. Na konci těchto přeměn je teplo, které ohřeje okolní prostředí. Z termodynamického hlediska je tedy nesprávné uvádět, že vyrobíme nebo spotřebujeme energii, pouze ji přeměňujeme a jen některá z forem v řetězci přeměn je užitečná.
Veřejnost považuje za energii pouze tu její formu, za niž se adresně platí úměrně spotřebovanému množství. To je však jen menší část spotřebované energie. Větší množství se spotřebuje nenápadně nepřímo. Je to ta energie, která byla použita při výrobě spotřebovaných produktů, potravin, služeb a v dopravě.
MNOHOST POJMU ENERGETIKA
Pro současnou svobodnou společnost je charakteristický nadbytek informací, ale současně i nejistota v tom, zda je informace správná a úplná, zda není tendenční či účelová. To platí rovněž pro téma energetiky, které by mylně mohlo být považováno za exaktní, protože je spojováno s exaktním termínem energie.
Téma energie a energetika lze uchopit mnoha způsoby. Jeden z úhlu pohledu přináší sborník prací nezávislých odborníků "Energie a energetika, mýty a budoucnost", jehož editorem je Ladislav Kurc.
Autoři se ve svých příspěvcích vyjadřují k problémům souvisejících se zajištěním zdrojů energií. Nemají důvod cokoliv veřejnosti podsouvat nebo cokoliv zkreslovat, nejsou totiž přímo zainteresovaní na komerčním dosahu informace. Pracují v akademickém prostředí, v němž mají váhu především přírodní zákony a exaktní, kvantifikovatelné argumenty (někdy i osobní názory dané osobnosti).
SBORNÍK NEZÁVISLÝCH NÁZORŮ
Do sborníku byly zařazeny následující příspěvky: Alternativní zdroje energie - důvody, možnosti a limity využití (Miroslav Petrisko, Ústav organické technologie, VŠCHT Praha), Palivové články a jejich role v energetické politice (Karel Bouzek, Ústav anorganické technologie, VŠCHT Praha), Jaderná energetika - minulost či budoucnost? (Jan Rataj, katedra jaderných reaktorů, FJFI ČVUT Praha), Může vodík jako palivo vyřešit problém globálního oteplování? (Josef Horák, Ústav organické technologie, VŠCHT Praha), Kjótský proces v souvislostech (Ladislav Kurc, Ústav organické technologie, VŠCHT Praha), Je ekologická daňová reforma ekologická? (Ladislav Kurc, Ústav organické technologie, VŠCHT Praha), Některé možnosti environmentálně šetrného využití hnědého uhlí (Petr Karas, Petr Karas Consulting Praha) a Věčné proměny Podkrušnohoří (Jan Votýpka, Přírodovědecká fakulta, Univerzita Karlova Praha).
Jak uvádí editor, sestavení tohoto sborníku je vedeno snahou poskytnout veřejnosti pohled na vývoj současné technické společnosti v oblasti zajištění energií. Protože autoři jsou současně pedagogové, je z příspěvků patrná ambice vzdělavatelů - objasňovat základní termíny, uvádět širší souvislosti a především poskytovat informace v oblastech, v nichž pociťují mezi veřejností deficit. Zda svůj pohled dostatečně obhájili a neopomněli žádný podstatný argument, může posoudit čtenář. Každý čtenář má možnost svůj názor zveřejnit v diskusním fóru k tomuto sborníku na internetové adrese www.svobodomyslni.cz, kde je také umístěna elektronická podoba sborníku s možností jeho stažení zdarma.
- jhm -