01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pokuta provozovateli skládky

Česká inspekce životního prostředí uložila další vysokou pokutu za porušování zákona o odpadech provozovateli skládky komunálního odpadu v bývalém kamenolomu v Bratčicích u Brna.

Kamenolom byl v minulosti využíván jako nezajištěná skládka komunálního odpadu. Na této staré skládce budoval provozovatel postupně jednotlivé etapy nové - zabezpečené skládky. Tato nová skládka je provozována od roku 1999.

TECHNICKÉ PROBLÉMY

Množství přijímaných odpadů a rychlost, s jakou byly zaplňovány nově budované etapy skládky, překvapila provozovatele natolik, že nestačil v dostatečném předstihu budovat další etapy. Přijímané odpady byly proto ukládány do již zaplněných etap. Tím docházelo k jejich přeplňování a přidávaly se technické problémy.

Nebylo prováděno řádné hutnění odpadů, odpady nebyly řádně prosypávány, svahy skládky dosahovaly kritického sklonu, byly narušeny odplyňovací vrty, nastaly problémy s hydrovrty. Tyto okolnosti v konečném důsledku určitým způsobem ohrožovaly životní prostředí v dané lokalitě.

Inspekce po celou dobu nového provozu skládky průběžně kontrolovala stav na skládce, řešila s provozovatelem vzniklé technické problémy a stanovovala konkrétní opatření k nápravě podle zákona o odpadech tak, aby byl provoz skládky bezpečný a odpovídal platným zákonům. Za zjištěná porušení zákona Česká inspekce průběžně ukládalaprovozovateli skládky pokuty.

GEODETICKÉ ZAMĚŘENÍ

Pro opakované porušování zákona (přeplňování jednotlivých etap) provedla inspekce v roce 2005 geodetické zaměření odpadů uložených v tělese skládky a provedla monitoring skládky. Výsledky potvrdily dřívější zjištění inspekce - odpady byly uloženy nad výškovou úroveň stanovenou provozním řádem a schválenou projektovou dokumentací.

Inspekce začala jednat s krajským úřadem, který v současné době jako jediný může podle zákona o integrované prevenci stanovovat nápravná opatření (tuto pravomoc již inspekce podle zákona o integrované prevenci nemá). Krajský úřad vydal rozhodnutí, kterým zastavil příjem odpadů na skládku a stanovil opatření k nápravě - mj. i přesunutí nadbytečně uloženého odpadu do nové sekce.

Provozovatel však nápravná opatření neplnil. Zjeména nebyl zastaven příjem odpadů na skládku. Proto inspekce provedla další rozsáhlá šetření, a poté provozovateli uložila pokutu ve výši 1 500 000 Kč. Provozovatel skládky se však proti tomuto rozhodnutí odvolal. Odvolací orgán po prošetření celé kauzy správnost rozhodnutí inspekce potvrdil. Jak ukládá zákon, bude polovina z uložené pokuty příjmem Státního fondu životního prostředí. Druhá polovina peněz se stává příjmem kraje, na jehož území je pokutovaná skládka nachází a je provozována.

Zástupci České inspekce životního prostředí se účastní všech jednání souvisejících s dalším provozem skládky. Inspekce zde uplatňuje své konkrétní připomínky související s bezpečným provozem. V současné době je příjem odpadů na skládku zastaven a je budována nová etapa skládky. Jako pozitivní signál lze uvést to, že vytrvalým tlakem na provozovatele bylo dosaženo toho, že část skládky je již zrekultivována.

- aww -

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down