Nový ministr životního prostředí Martin Bursík představil priority svého resortu. Během svého funkčního období chce dosáhnout, aby každodenní ekologické chování bylo samozřejmostí stejně jako kvalitní školství či lékařská péče.
Podle ministra nese hlavní odpovědnost stát: "Chci lidem nabídnout reálné alternativy, jak žít k životnímu prostředí šetrněji - usnadnit zateplování budov, využívání obnovitelných zdrojů energie pro vytápění či hospodárné nakládání s odpadem. Kromě lepšího životního prostředí přinesou nakonec také finanční úspory či pracovní příležitosti."
Za nejproblematičtější oblast označil rostoucí znečištění ovzduší z dopravy a lokálních topenišť, neefektivní zacházení s energií a nedostatečné využití obnovitelných zdrojů energie. Z evropských fondů (Evropský fond pro regionální rozvoj a Fond soudržnosti) může Česká republika v letech 2007-2013 získat až 140 miliard korun, které by měly výrazně přispět ke kvalitě života. Nejvíce prostředků je směrováno do nejproblematičtějších oblastí - čistoty vod a ovzduší a zlepšení nakládání s odpady. "Evropské peníze by měly pomoci především lidem a obcím. Programy na jejich využívání budou transparentní, posílím regionální pracoviště Státního fondu životního prostředí, která budou sloužit jako kontaktní centra pro občany," dodává ministr Bursík.
Vláda by měla zahájit výnosově neutrální ekologickou daňovou reformu se sociálními kompenzacemi. Snížení daní, které zatěžují lidskou práci, zvýší motivaci pro zaměstnávání lidí a tím sníží nezaměstnanost. Výpadek příjmů státu bude kompenzován zdaněním spotřeby těch druhů energie, na důsledky jejichž spotřeby musíme doplácet (například zvýšenými náklady na zdravotnictví). Sociální kompenzace zajistí, aby reforma nedopadla na ty, kteří své spotřební chování mohou jen obtížně z finančních důvodů měnit.
VYUŽÍVÁNÍ ODPADŮ
V oblasti odpadového hospodářství chce Marin Bursík nabídnout "sofistikovanější systém nakládání s odpady", Evropské i domácí prostředky by měly být soustředěny na podporu priorit státu, zejména Plánu odpadového hospodářství ČR. V souladu s ním se pozornost soustředí na prevenci vzniku odpadů, třídění a recyklace. Plán odpadového hospodářství ČR ukládá materiálově využívat alespoň 50 % komunálního odpadu v roce 2010. Tím by se naše země přiblížila současné úrovni Německa a Rakouska. V plnění tohoto cíle stát dosud nebyl příliš úspěšný. V roce 2005 se v ČR recyklovalo zhruba 15 % komunálního odpadu. Stát podpoří třídění bioodpadu a budování kompostáren, naopak nebude podporovat stavbu nových skládek a spaloven komunálního odpadu. "Novelou zákona o odpadech zajistíme lepší podmínky pro třídění odpadů, především širší a dostupnější nabídku občanům pro tříděný sběr," dodal Martin Bursík.
Dalším cílem bude tlak na změnu připravované rámcové směrnice o odpadech, která by podle ministra Bursíka umožňovala dovozy komunálního odpadu do ČR. Dovoz materiálově využitelných odpadů k recyklaci má v řadě případů opodstatnění, MŽP však nepovolí žádný dovoz odpadů ze zahraničí do českých spaloven a skládek. "Volný pohyb zboží má své limity a nesmí se vztahovat na dovozy odpadů," prohlásil ministr. "Ve spalovně odpadů vlastně probíhá kogenerace, tj. spalování s využitím energie a výrobou tepla. Tato výroba energie však nemůže být omluvou pro dovozy vytříděného komunálního odpadu. S jejich nelegálním dovozem máme velmi negativní zkušenosti a budeme je přísně postihovat a bránit se jim."
ÚSPORY ENERGIÍ
Jako jednu ze svých priorit označil ministr oblast úspor energií - změny vytápění v domácnostech, nahrazení fosilních paliv biomasou (dřevem, štěpkou, peletami), solárními kolektory na ohřev teplé vody, tepelnými čerpadly aj. obnovitelnými zdroji. Program předpokládá, že využití domácích obnovitelných zdrojů dá práci především místním zemědělcům, technikům, montérům, malým a středním firmám. V plánu je také snížení DPH na dřevo, pelety a štěpku k vytápění domácností. Ministr upozornil na absurdní stav, kdy přes 90 % výroby těchto paliv se dnes od nás vyváží do Německa, Rakouska a dalších států, zatímco u nás se využívají minimálně.
Rovněž je podle něj nutno se zaměřit na úspory v průmyslové sféře. V programovém prohlášení vlády je snížení energetické náročnosti o 40 %, což se jeví jako hodnota příliš vysoká. Martin Bursík však oponuje: "Česká republika má energetickou náročnost skoro dvakrát vyšší než ostatní země EU, takže možnosti úspor jsou u nás ohromné. Stále ještě u nás probíhá změna struktury průmyslu, dožívají elektrárny v severních Čechách. Chceme této šance využít, aby se ČR stalo ekonomikou s nízkými nároky na spotřebu energie a nízkými emisemi CO2. To je evropský trend a my chceme být na jeho špici." V souvislosti s přípravou obměny technologií ve starých hnědouhelných elektrárnách chce Martin Bursík prosadit závazné standardy energetické účinnosti pro autorizaci nových a rekonstruovaných energetických zdrojů, které zajistí využití nejlepší dostupné techniky. Účinnost obnovených elektráren se výrazně zvýší, a tím se sníží spotřeba uhlí.
Zásadně by se měl změnit systém poskytování dotací ze Státního fondu životního prostředí. "Chtěli bychom zavést systém nárokových dotací. To znamená, že když někdo splní daná kritéria, bude mít automaticky nárok na dotaci. Tím by se odbourala demotivující praxe, kdy lidé musejí vyplňovat hory papírů a pak napjatě čekat, jestli dotaci dostanou," řekl ministr.
Do programu úspor energií zapadá také úsilí o rozšíření alternativních paliv v dopravě. I když byl v roce 2005 vládou schválen program využití zemního plynu v dopravě, pokrok v této oblasti je dosud velmi pomalý. Ministr chce provést vyhodnocení tohoto programu a navrhnout kroky k jeho zrychlenému naplňování. "Stát sice podporoval alternativní paliva v dopravě, ale příliš jednosměrně: například podpořil jen bionaftu, pak jen biolíh a tak dále. My chceme, aby se možnosti diverzifikovaly." Jednou z aktivit je zpracování návrhu společného nákupu vozidel na alternativní paliva ústředními orgány veřejné správy, který vytvoří iniciální poptávku zajímavou jak pro výrobce vozidel, tak pro producenty a prodejce pohonných hmot.
- est -
Zdroj: MŽP