01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Dvě lokality pro nízkoemisní technologie

Projekt výstavby demonstračních nízkoemisních jednotek (Zero Emission Power Plants) v rámci Evropské unie počítá s výstavbou 10-12 demonstračních nízkoemisních jednotek se záchytem CO2. Skupina ČEZ se chce zapojit do tohoto projektu formou výstavby alespoň jednoho nízkoemisního zdroje s aplikací...

Projekt výstavby demonstračních nízkoemisních jednotek (Zero Emission Power Plants) v rámci Evropské unie počítá s výstavbou 10-12 demonstračních nízkoemisních jednotek se záchytem CO2. Skupina ČEZ se chce zapojit do tohoto projektu formou výstavby alespoň jednoho nízkoemisního zdroje s aplikací kompletní technologie CCS (Carbon Capture and Storage), uvažuje se o lokalitách v severních Čechách a Hodoníně. Jejich uvedení do provozu je plánováno v období let 2012-2015. Tyto jednotky by měly sloužit především pro ověření praktického fungování nejnovějších nízkoemisních technologií a s jejich nasazením jsou spojeny značné náklady. Širší komerční aplikace těchto technologií je očekávána po roce 2020.

V severních Čechách se plánuje výstavba nových moderních hnědouhelných bloků s instalovaným výkonem přibližně 660 MW a účinností elektrárny přes 42 % (bez oddělování a ukládání CO2). Úvodní data naznačují možnost ukládání CO2 do geologických struktur v regionu. V Hodoníně existuje potenciál pro ověření oddělení CO2 ze spalin z fluidních kotlů. V elektrárně se navíc mimo lignitu spaluje biomasa (jen za rok 2006 se zde z biomasy vyrobilo přes 18 000 MWh). V blízkém okolí se vyskytují vytěžené uhlovodíkové struktury, které představují potenciálně vhodné prostředí pro uložení CO2. Možné nevýhody spočívají v menším instalovaném výkonu elektrárny (105 MW) a ve spalování méně kvalitního paliva a pokračování těžby lignitu (místní lignit).

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down