Z iniciativy občanů žijících na sídlišti v Praze 17-Řepích vznikl projekt "Komunitní kompostování v Řepích"
Komunitní kompostování je mezistupněm mezi domácím a komunálním kompostováním. Umožňuje lidem, kteří nemají vlastní zahradu, využívat v blízkosti místa bydliště vlastní biologicky rozložitelné suroviny. Obci tak odpadají náklady spojené s dopravou a zpracováním bioodpadu. Vzniklý kompost, který si neodeberou přímo účastníci kompostování, může být využit k zkvalitnění zeleně společných prostranství. Dochází tak k oživení okolní zeleně. Komunitní kompostování má vedle ekologického přínosu také sociální profit. Podporuje vzájemnou komunikaci mezi občany, kteří sice žijí ve stejném prostředí, ale mnohdy se navzájem vůbec neznají.
V Praze-Řepích zajišťují projekt od jeho vzniku Ing. Ivana Štětinová a Lenka Seidlová ve svém volném čase. Osobním průzkumem zjišťovaly zájem občanů o třídění biologicky rozložitelných surovin z domácností. Více než třetina dotázaných (35 rodin) se rozhodla aktivně předcházet vzniku bioodpadu, který tvoří až 40 % komunálního odpadu.
Pro zajištění projektu bylo nutné pořízení kvalitních, tepelně izolovaných a uzamykatelných kompostérů, do kterých občané ukládají bioodpad a které jsou pravidelně kontrolovány, aby nedocházelo k znehodnocení vznikajícího kompostu. Pro kompostování platí pravidla, která určují, co se smí a nesmí do kompostéru přidávat (např. úplný zákaz ukládání jakéhokoliv živočišného materiálu).
Projekt byl zahájen v březnu tohoto roku a kompostéry se začaly rychle zaplňovat. Ivana Štětinová k tomu říká: "Za doby, co projekt běží, se počet kompostujících zvýšil o několik rodin z okolí (jeden z kompostujících - člen komise pro živ. prostředí MÚ - k nám nosí bioodpad dokonce z druhého konce sídliště). Kompostéry jsou zatím dva a úspěšně se plní. Měly by přibýt další dva, což by pro danou komunitu mělo dostačovat i s ohledem na dlouhou dobu zrání kompostu. Složení bioodpadů se řídí pravidly a zatím se zdá, že je občané bez problémů dodržují."
Řepy jsou první městskou částí v Praze, kde bylo komunitní kompostování zavedeno. Projekt získal v roce 2006 finanční podporu pražského Magistrátu. "Domnívám se, že další financování projektu nebude nutné, grant posloužil hlavně k uhrazení ročního nájmu kompostérů - ty nelze z grantu nakoupit. V jednání je žádost o příspěvek od MÚ Praha - Řepy na doplacení nádob. Provoz kompostérů zajišťujeme s paní Seidlovou samy a zadarmo, takže žádné další náklady nevznikají," uzavřela Ivana Štětinová.
- jhm -