Novela zákona o odpadech, která adaptuje do české legislativy evropské směrnice, prošla před koncem roku Poslaneckou sněmovnou. Návrh, o němž poslanci příliš nediskutovali, musí ještě schválit Senát a prezident.
Legislativní norma, kterou ministr Bursík pracovně označuje za "malou euronovelu zákona o odpadech", se věnuje třem hlavním oblastem: přepravě odpadů přes hranice států, nakládání s perzistentními organickými znečisťujícími látkami a nakládání s odpady PCB a zařízeními, která PCB obsahují.
PŘEPRAVA
Část věnovaná přeshraniční přepravě odpadů v současném zákoně o odpadech navazuje na nařízení č. 259/93, které však bylo ke dni 12. července 2007 nahrazeno nařízením Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1013/2006 o přepravě odpadů. Proto je nezbytné tuto část přizpůsobit nové komunitární právní úpravě.
Novela upravuje především kompetence Ministerstva životního prostředí jako orgánu, který je příslušný pro přeshraniční přepravu. Jeho úkolem tedy bude schvalování přepravy nebo finanční záruky za přepravu, případně ukládání opatření v případě nelegální přepravy odpadů. Záměrem je zpřísnit převážení odpadů přes hranice a posílit tak ochranu proti jejich nelegální dopravě na naše území. Odpady budou muset být lépe evidovány - příslušné dokumenty bude firma muset archivovat nejméně tři roky. Vedle přísnější evidence budou firmy muset řidiče vozů informovat, jaký druh nákladu vezou, a vozidla, která odpad převážejí, by měla mít povinné jednotné značení. Předpokládá se, že tyto povinnosti budou mít přepravci nejpozději od 1. října tohoto roku.
PERZISTENTNÍ LÁTKY A POLYCHLOROVANÉ BIFENYLY
Druhou oblastí, které se věnuje novela, je nakládání s perzistentními organickými znečisťujícími látkami. Návrh vymezuje postavení Ministerstva životního prostředí, jako kontaktního subjektu pro danou oblast. Krajské úřady získávají kompetence rozhodovat jako příslušný správní úřad.
Podle důvodové zprávy nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 850/2004 o perzistentních organických znečišťujících látkách a o změně směrnice 79/117/EHS upravuje v článku 7 podmínky pro nakládání s odpady obsahující některou z látek uvedenou v příloze IV k tomuto nařízení (POP's). Současné znění zákona o odpadech toto ustanovení ne-adaptuje a povinnosti v nich zakotvené tak nejsou vymahatelné. Proto bylo nutné přijmout navrhovanou právní úpravu.
Poslední změněnou oblastí je nakládání s odpady PCB a se zařízeními, která obsahují PCB. Směrnice Rady o odstraňování polychlorovaných bifenylů ukládá členským státům povinnost, aby odstranily PCB a zařízení s obsahem PCB do 31. 12. 2010. Novela doplňuje zákon o tzv. plán odstranění, resp. dekontaminace PCB, který musí být zpracován do 31. března 2009. "Jinými slovy, my potřebujeme mít jistotu, že všechny subjekty, které nakládají se zařízeními nebo mají ve vlastnictví zařízení, která obsahují PCB, na tom skutečně dělají a dokážou splnit termín 31. 12. 2010," řekl při projednávání ministr Bursík.
- jhm -
Zaznělo ve Sněmovně:
Ministr Bursík v souvislosti s problematikou nelegálních importů odpadů především z Německa do ČR:
"Rada ministrů projednávala návrh nové rámcové směrnice o odpadech, která umožňovala transport odpadů po Evropě za účelem tzv. energetického využití, což je v podstatě zneškodnění odpadů ve spalovně, která je vybavena kogenerační jednotkou a vyrábí elektřinu. My jsme se proti tomu postavili. Nakonec se podařilo vyjednat formulaci, která říká, že členský stát může, je-li to v rozporu s plánem odpadového hospodářství členského státu, omezit nebo zakázat dovoz odpadů. Teď to ještě bude podléhat dlouhé proceduře v Evropském parlamentu...., ale podařilo se prosadit formulaci, která umožní ČR mít vlastní autonomní politiku ve vztahu k importům odpadů a zamezí tomu, aby vznikaly kapacity pro zneškodnění odpadů, které budou již od počátku určeny pro zneškodňování odpadů importovaných ze zahraničí."