Nový systém sběru pro recyklaci elektroodpadu by chtěl oslovit především zaměstnance velkých firem.
Nový způsob, jak rozhýbat sběr malých použitých elektrospotřebičů v ČR, chce zavést společnost Rema Systém, s. r. o., provozující kolektivní systém pro jejich zpětný odběr. Společnost oslovila tisícovku největších tuzemských společností a nabízí jim zdarma instalaci sběrného boxu, do kterého budou moci jejich zaměstnanci vhazovat vysloužilé drobné elektrospotřebiče (mobilní telefony, walkmany, rychlovarné konvice, fény, toustovače nebo holicí strojky, aj.) a vybité baterie. Nebudou se tedy sbírat ty spotřebiče, které se nevejdou do sběrného boxu. Poté bude zajištěna recyklace tohoto odpadu.
V České republice se ročně prodá kolem 200 tisíc tun elektrických a elektronických zařízení (EEZ), ale sbírá se pouze zhruba 10 % tohoto množství. Přestože se sběrný systém díky fungování několika kolektivních systémů dynamicky rozvíjí, zdá se, že bude obtížné splnit platnou směrnici EU, a sebrat v letošním roce 4 kg elektroodpadu na osobu.
V Česku skončí zatím čtyři pětiny drobného elektroodpadu na skládkách nebo ve spalovnách, v celé EU je to přitom přibližně polovina (viz článek na předchozí straně). Většina zařízení obsahuje kovy jako zlato, stříbro, palladium, platinu, kobalt nebo měď. Ty lze po recyklaci použít k další průmyslové výrobě. Výkonný ředitel REMA Systém David Beneš odhaduje, že z pěti milionů nepoužívaných tuzemských mobilů by mohlo být recyklováno 120 kg zlata, 45 kg palladia, 1250 kg stříbra, 45 000 kg mědi, a dodává: "Dospěli jsme k závěru, že nejefektivnější formou k rozhýbání sběru je zapojení velkých firem."
V rámci projektu má být osloveno na tisíc velkých firem. Počet celkem oslovených lidí odhaduje REMA na téměř dva miliony lidí (pracovníci + jejich rodinní příslušníci). Do výroby sběrných boxů bude třeba zpočátku investovat v první fázi asi 4 miliony korun, provozní náklady (sběr, svoz a zpracování) by neměly přesáhnout 7 Kč/1kg elektroodpadu. Připojení k projektu mohou velké firmy rovněž využít marketingově.
- jhm -
Výrobky z oblasti informačních technologií obsahují množství drahých kovů zejména na deskách plošných spojů.
V Evropské unii se prodá za rok 28 milionů počítačů a 23 milionů notebooků. Nachází se v nich zhruba 51 tun stříbra, více než 10 tun zlata, okolo 4 tun palladia nebo 25 tisíc tun mědi.
Celosvětový průmysl výroby elektroniky spolkne 30 % roční těžby stříbra a 10 % roční těžby zlata.
Moderní elektronika je materiálově velice různorodá, může obsahovat až 60 druhů různých materiálů. Mezi drahé a environmentálně nejnáročnější materiály patří kovy, jako je zlato, stříbro, palladium, platina, měď, cín nebo antimon. Z celosvětové těžby mědi v roce 2007 (6 milionů tun) bylo 28 % (tj. 4,5 milionů tun) použito na výrobu elektroniky. Z celkové těžby se na výrobu elektroniky spotřebovalo 50 % antimonu, 58 % cínu nebo 79 % india.
Zdroj: Rema Systém, s. r. o.