01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

OECD: výhled do roku 2030

Nedávno zveřejněný Environmentální výhled OECD do roku 2030 je prognózou dalšího vývoje v oblasti životního prostředí a analýzou ekonomických dopadů strategie nicnedělání, a na druhou stranu nákladů na zavádění nejrůznějších opatření na ochranu životního prostředí. Když budeme investovat do ochrany...

Nedávno zveřejněný Environmentální výhled OECD do roku 2030 je prognózou dalšího vývoje v oblasti životního prostředí a analýzou ekonomických dopadů strategie nicnedělání, a na druhou stranu nákladů na zavádění nejrůznějších opatření na ochranu životního prostředí.

Když budeme investovat do ochrany životního prostředí podle doporučení OECD, světový HDP se do roku 2030 zvýší o 97 %. Kdybychom zvolili "strategii nicnedělání", světový HDP se do roku 2030 sice zvýší o 99 %, ale s nevratnými negativními dopady v životním prostředí.

Klíčovými nástroji podle OECD jsou především ekonomické stimuly a motivace - ekologické daně, obchodovatelné emisní povolenky, spravedlivé oceňování zdrojů (internalizace externích nákladů). Klíčové je i načasování -právní regulace, investice do infrastruktury, budov, výzkumu apod. ovlivní ekonomiku i životní prostředí na desítky let dopředu. Výhled identifikuje čtyři nejdůležitější oblasti, v nichž je třeba bezodkladně jednat: klima, biodiverzita, nedostatek vody a dopady znečištění a toxických látek. Tyto problémy nevyřeší země OECD samy. Zásadní je proto spolupráce, především s rychle se rozvíjejícími ekonomikami.

Pokud nebudou podniknuta žádná nová opatření, pak podle výhledu OECD vzrostou světové emise skleníkových plynů do roku 2030 o 37 % a do roku 2050 o více než polovinu. V oblasti biodiverzity hrozí značnému množství druhů rostlin i živočichů do roku 2030 vyhynutí. Hlavní tlaky na biodiverzitu budou pocházet od zemědělství, růstu měst (bytová výstavba, obchodní a průmyslové zóny, dopravní infrastruktura, atd.) a ze změny klimatu. Vážnému nedostatku vody bude v roce 2030 čelit o miliardu lidí více než dnes, většina z nich v rozvojových zemích. Největším světovým znečišťovatelem a spotřebitelem vody je zemědělství, které také nejvíce ohrožuje biodiverzitu.

Chemický průmysl v zemích OECD pokračuje ve snižování produkce znečišťujících látek, o jejich produkci v zemích mimo OECD však víme málo. Nově vznikající nanotechnologie mohou snížit spotřebu energie a úroveň znečištění, ale jejich potenciální dopady na zdraví a životní prostředí vyžadují pečlivé posouzení.

- lom -

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down