Nejzávažnějším problémem v Plánu odpadového hospodářství města Olomouce je zhodnocování bioodpadu. Biologicky rozložitelné odpady tvoří 30-40 % komunálního odpadu a aby se podařilo splnit všechny stanovené cíle, bude to vyžadovat dalekosáhlá koncepční, regionálně zaměřená a finančně náročná opatření.
Na území Olomouce jsou v běhu hned tři typy třídění a využití biologicky rozložitelných odpadů (BRKO) - donáškový způsob sběru, sběr do speciálních nádob a podpora domácího kompostování.
VELKOOBJEMOVÉ KONTEJNERY
Donáškový způsob sběru BRKO proběhl jako pilotní projekt, funguje v období duben-říjen 2006 v městské části Radíkov (zástavba rodinných domů, 296 obyvatel). V pravidelných týdenních intervalech byly na stanovených místech přistavovány velkoobjemové, uzamykatelné kontejnery, kam mohou lidé v dohodnutém čase přinést bioodpady. Projektu předcházela anketa mezi občany této městské části, ve které byli dotazováni na ochotu třídit bioodpad a preferovaný způsob sběru.
Za uvedené období bylo zpracováno 22,37 t bioodpadu, náklady na projekt (včetně prvotní investice na pořízení a úpravu kontejnerů) byly ve výši kolem 150 tisíc Kč. Po ukončení projektu proběhla opět anketa, v níž obyvatelé požadovali pokračování projektu i v dalším období. V roce 2007 byl systém na stejném principu rozšířen i do dalších městských částí s většími počty obyvatel. V roce 2007 bylo vytříděno 38,82 tun (celkem 1706 obyvatel). Náklady na tento typ projektu během dvou let (2006-2007) činily asi 500 000 Kč. Letos byl (na základě požadavků občanů a komisí městských částí) od května tento systém realizován v omezeném rozsahu i v dalších městských částech. Veškerý kompostovatelný odpad je na základě smlouvy odvážen na kompostárnu firmy Spreso v Kralicích na Hané. V roce 2007 bylo takto odvezeno cca 350 tun BRKO (společně s bioodpadem se sběrových dvorů a sobot).
Za období duben až říjen 2008 bylo sesbíráno celkem 66,03 tun bioodpadu, což činí 32,7 kg na občana (v roce 2007 to bylo 22,75 kg/občana).
SBĚR DO SPECIÁLNÍCH NÁDOB
Další pilotní projekt byl zahájen v dubnu 2008. Jde o sběrný systém bioodpadu v zástavbě rodinných domků v městské části Neředín (389 domů). Na základě propagační akce a přihlášek vlastníků domů (další přihlašování je otevřené) zde bylo občanům bezplatně dodáno 260 kusů speciálních sběrných nádob pro bioodpady od dvou výrobců (Schäfer a Elkoplast). Prozatím jsou nádoby v pronájmu, po ukončení projektu budou zakoupeny ty nádoby, které budou provozně a ekonomicky výhodnější.
Celý projekt se setkal s mimořádně pozitivním ohlasem občanů, nejen z této místní části. Prozatím bylo svezeno 57,53 tun bioodpadu. Prováděné kontroly při svozu potvrdily kvalitu materiálu. Po celou dobu projektu je plánováno 15 svozů bioodpadu (1 x14 dnů) a celková výše nákladů na projekt (včetně zakoupení nádob) je odhadnuta na zhruba 550 tisíc Kč. Za období duben až říjen 2008 bylo nádobovým sběrem sesbíráno 107,25 tun bioodpadů.
PODPORA DOMÁCÍHO KOMPOSTOVÁNÍ
Ve snaze docílit maximální snížení nákladů města spojené se svozem bioodpadu je podporováno jeho zpracování v místě vzniku, tj. na pozemku vlastníka dané nemovitosti. Na jaře 2008 proběhla v městské části Droždín dotazníková akce, jejímž cílem bylo vysvětlit občanům cíle projektu a zjistit jejich zájem o účast na jeho realizaci. Zájem zapojit se projevilo v první fázi 52 domácností, další zájemci se přihlašují v dalším termínu. Na základě smlouvy o výpůjčce na dobu 3 let mezi občanem a městem byl v červnu 2008 zájemcům dodán kompostér vyrobený z recyklovaných plastů pro domácí kompostování. Součástí smlouvy jsou i pravidla pro využívání kompostéru a možnost provedení pravidelné kontroly, zda je využíván k danému účelu. Před jeho zahájením byl proveden rozbor odpadu, který bude proveden i při ukončení projektu a umožní tak vyhodnotit úspěšnost projektu. Náklady na nákup kompostérů pro tuto městskou část (zástavba rodinných domů) jsou prozatím 120 tisíc Kč.
V průběhu roku 2008 byli osloveni obyvatelé dalších dvou městských částí. Mohli si vybrat ze dvou variant třídění bioodpadu - sběr do speciální nádoby nebo kompostér. Do obou lokalit bylo dodáno 107 kompostérů a 102 nádob. Po pěti svozech bylo sebráno 20,27 tun bioodpadů.
Předpokládá se, že uvedené projekty budou v městských částech probíhat i v roce 2009, s výjimkou projektu donáškového způsobu, který byl zahájen v roce 2006. Ten byl vyhodnocen při porovnání nákladů a výtěžnosti odpadů za ekonomicky nevýhodný a bude nahrazen jinou formou třídění bioodpadu.
RNDr. Jana Matzenauerová
vedoucí oddělení odpadového hospodářství a péče o prostředí,
Magistrát města Olomouce