Vyhláška o podrobnostech nakládání s autovraky zapracovává předpisy Evropských společenství do české legislativy.
Najdete v ní, jak má vypadat obsah provozního řádu zařízení ke sběru a zpracování autovraků, technické požadavky na nakládání s autovraky a podmínky pro jejich skladování. Většina vyhlášky se však věnuje evidenci autovraků, tedy tomu, jak má vypadat potvrzení o převzetí autovraku, či jak vést evidenci (rozsah a způsob). Důležitou součástí je informační systém sledování toků vybraných autovraků, přičemž vyhláška stanovuje způsob ohlašování počtu a stavu převzatých autovraků a způsob ohlašování produkce odpadů vzniklých zpracováním autovraků.
SYSTÉM JIŽ FUNGUJE
Informační systém sledování toků vybraných autovraků, který vyhláška zavádí, má zajistit provázanost údajů o převzatém autovraku s údaji o odpadech, které při jeho zpracování vznikají.
Provozovatelé zařízení ke sběru autovraků mají zasílat do tohoto informačního systému, spravovaného MŽP, identifikační údaje jednak o svém provozu, jednak o osobě, která jim předává autovrak. Sledují se přitom nejen "běžné" údaje, jako jsou IČO a kontakty, souhlasy nadřízených orgánů atd., ale také například údaje o chybějících částech převzatého autovraku.
Krajské úřady mají v informačním systém aktualizovat jednou měsíčně seznamy osob oprávněných ke sběru a zpracování autovraků, včetně seznamu odpadů uvedených v provozním řádu nebo schválené kapacity zařízení.
PRŮBĚŽNÁ EVIDENCE
Roční hlášení o sběru a zpracování autovraků, produkci odpadů vzniklých zpracováním autovraků a způsobu nakládání s těmito odpady se zasílá běžnou formou ročního hlášení za uplynulý kalendářní rok na elektronickou adresu obecního úřadu obce s rozšířenou působností.
Ohlašování se provádí zvlášť za každou samostatnou provozovnu a za každý druh odpadu. U mobilního zařízení pro sběr autovraků se hlášení zasílá místně příslušnému obecnímu úřadu obce s rozšířenou působností podle adresy provozovny, která provozování mobilního zařízení zajišťuje.
Odděleně mají provozovatelé vést evidenci materiálů a částí k opětovnému použití. Tato evidence se nezasílá s ročním hlášením, ale na vyžádání se předkládá kontrolním orgánům.
- jhm -
Vyhláška č. 352/2008,
o podrobnostech nakládání s odpady z autovraků, vybraných autovraků, o způsobu vedení jejich evidence a evidence odpadů vznikajících v zařízeních ke sběru a zpracování autovraků a o informačním systému sledování toků vybraných autovraků (o podrobnostech nakládání s autovraky). Sbírka zákonů ze dne 11. září 2008, částka 99/2008 Sb. Vyhláška v souladu s předpisy Evropských společenství upravuje:
obsah provozního řádu zařízení ke sběru autovraků a zařízení ke zpracování autovraků,
technické požadavky na nakládání s autovraky a podmínky pro jejich skladování,
náležitosti potvrzení o převzetí autovraku do zařízení ke sběru autovraků,
způsob vedení průběžné evidence odpadů vzniklých v zařízení ke sběru a zpracování autovraků,
informační systém sledování toků vybraných autovraků,
rozsah a způsob vedení průběžné evidence převzatých autovraků,
způsob ohlašování počtu a stavu převzatých autovraků a způsobu jejich zpracování,
způsob ohlašování produkce odpadů vzniklých zpracováním autovraků a způsob nakládání s těmito odpady,
způsob ohlašování produkce jiných odpadů vzniklých v zařízení ke sběru autovraků a v zařízení ke zpracování autovraků.
Evidence přijatých autovraků on-line
Vytvoření informačního systém pro sledování toků vybraných autovraků požaduje vyhláška č. 352/2008 Sb.
Ing. Jiří Valta z CENIA - české agentury pro životního prostředí, říká: "Informační systém byl spuštěn od 1. ledna 2009 a nyní v něm musí být zapojeni všichni provozovatelé zařízení ke sběru autovraků. Vlastníkem systému je Ministerstvo životního prostředí, a CENIA jej pro MŽP provozuje."
Potřebný software pro vstup do systému je možné získat prostřednictvím freeware, který je dostupný na stránkách MŽP a CENIA (MA ISOH, Modul Autovraky Informačního systému odpadového hospodářství), případně lze využít komerční software. Autorem softwaru na stránkách MŽP je společnost Inisoft, jejíž produkty jsou v oblasti odpadů široce využívány.
Fyzické osoby podnikající na základě živnostenského listu, které nejsou zapsané v Obchodním rejstříku, tyto údaje prostřednictvím Czech Pointu nemohou zatím získat. Na vyžádání jim je vydají pracovníci Cenia, agentury pro životní prostředí (e-mail: odpady@cenia.cz).
Na webu www.cenia.cz jsou k dispozici další materiály: nápověda k programu Autovraky, přehled zpracovatelů, formuláře systému a plné znění legislativy.
- jhm -