01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Američané budou jezdit na melouny

Po vlně kritiky, která postihla výrobu biopaliv z pšenice a kukuřice, přišel americký zemědělský výzkum s výrobou bioethanolu z lubenice obecné neboli vodního melounu (Citrullus lanatus).

Asi 20 % vodních melounů,vypěstovaných na amerických polích se nedostane na stoly zákazníků. ale pro sebemenší kosmetické vady se nechává přezrát na poli, shnít a zaorává se. V roce 2007 představoval při americké roční produkci 1,944 mil. tun odpad zhruba 360 tis. tun. Další odpad představuje dosud nevyužívaná šťáva z vodních melounů po jejich zpracování na lykopen a L-citrullin. Nad neuspokojivým stavem využití tohoto odpadu se zamysleli vědci z laboratoře zemědělského výzkumu amerického ministerstva zemědělství (USDA) v Lane (Oklahoma) a navrhli jeho užití pro fermentační technologii výroby ethanolu jako biopaliva.

Šťáva z melounů totiž obsahuje 7-10 % hm. přímo fermentovatelných sacharidů a 15-35 mmolů/l volných aminokyselin. Šťáva se proto dá použít jako fermentační přísada, zdroj dusíku a jako diluent k ředění biomasy z cukru a melasy. Ušetří se tak značné množství pitné vody.

Výnosy fermentace šťávy z melounu nejsou nikterak malé. Zpráva W. W. Fishe z laboratoře USDA v Lane uvádí: při hektarovém výnosu zhruba 42 tun melounů odpadá zhruba 20 %, tj. 8,4 tun melounů. Jejich fermentací a dalším zpracováním se dá získat 220 litrů bioethanolu na hektar (přepočteno na 100 % ethanol). Zpracováním veškerého odpadu z melounů tak lze ročně získat v USA přes devět milionů litrů bioethanolu a s přídavkem benzinu přes 11 mil. litrů paliva E85.

V Texasu nyní chystají mobilní zpracování melounů přímo na polích - první prototyp zařízení by měl zpracovávat již úrodu roku 2010. U středních amerických farem o výměře 300 až 1000 akrů (121 až 405 ha) si může farmář krýt bioethanolem vlastní potřebu paliva E85, u větších farem lze uvažovat o komerční výrobě.

Jednoduchá fermentační technologie výroby bioethanolu se může stát surovinou výroby biopaliv v rozvojových zemích, kde se tak nenáročná plodina jako je vodní meloun pěstuje odedávna v obrovských množstvích: světová produkce roku 2007 byla podle údajů FAO 97,434 mil. tun.

-abu-

Látky získávané z melounu

- Lykopen (výtěžek 1,5 kg/ha) - červený karotenoid sloužící jako součást léků pro prevenci rakoviny prostaty

- L-citrulin (90 kg/ha) - aminokyselina užívaná pro léčení krevních a cévních chorob. Prekursor pro výrobu L-argininu.

- Melounová semena - cenný olej s nenasycenými mastnými kyselinami, používaný podobně jako olej z dýňových semen.

Fermentační závody zpracovávající odpad z vodních melounů na bioethanol čeká miniaturizace pro nasazení na farmách nebo přímo na polích

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down