Společnost ELEKTROWIN, provozovatel kolektivního systému zpětného odběru domácích elektrospotřebičů, loni vybrala na 400 tisíc lednic (meziroční nárůst 18 %), 150 tisíc velkých spotřebičů (55 %) či 850 tisíc malých spotřebičů a nářadí (88 %). Od roku 2005 se postarala o recyklaci či ekologickou likvidaci více než 75 tisíc tun vysloužilého elektrozařízení.
Letos ELEKTROWIN vstoupí do pátého roku své činnosti, přičemž už stihl vybudovat tak hustou síť zpětného odběru, že pokrývá více než 92 % obyvatel České republiky. Tuto síť tvoří, jak připomíná Ing. Roman Tvrzník, generální ředitel společnosti ELEKTROWIN, na 7500 míst zpětného odběru ve sběrných dvorech obcí, u posledních prodejců, v autorizovaných servisech i na dalších místech.
Znamená to, že síť zpětného odběru už nebudete dále rozšiřovat?
Rozhodně budeme pokračovat v jejím zahušťování a chceme se pochopitelně věnovat i dalšímu zvyšování kvality našich služeb. Chci zdůraznit, že jsme připraveni uzavřít smlouvu o zpětném odběru s každou obcí, která se na nás obrátí a bude vyhovovat našim podmínkám. A nemusí to být jen obec, která provozuje vlastní sběrný dvůr v rámci svého systému odpadového hospodářství, přičemž tento dvůr je oplocen, má zpevněný povrch a splňuje další náležitosti podle stavebního zákona. I menší obec bez sběrného dvora může do našeho systému vstoupit, vytvoří-li sběrné místo například v garáži obecního úřadu. Takové prostory - u škol v menších sídlech to často bývají nevyužívané uhelny - nevyžadují žádné speciální povolení a mohou začít fungovat takřka ihned, aniž by obec nebo škola musely vést o vybraných elektrospotřebičích jakoukoliv evidenci.
Zmínil jste i zkvalitňování vašich služeb. Chystáte v nich letos nějaké novinky?
Tou zásadní bude zavedení nového systému sběru prostřednictvím výměnných velkoobjemových kontejnerů - Wintejnerů. První z nich, vždy jeden na sběr chladicích zařízení a jeden (dělený) na sběr ostatních velkých i malých elektrospotřebičů, začneme v obcích, jež odpověděly kladně na naši nabídku a s nimiž jsme na umístění wintejnerů sepsali smlouvu, rozmisťovat už koncem února. Od těchto kontejnerů o obsahu 40, resp. 35 m3, si slibujeme, že dál zefektivní a zkvalitní zpětný odběr. Nejenže se urychlí a zjednoduší vykládka a nakládka spotřebičů formou pouhé výměny prázdného kontejneru za naplněný, ale také v nich bude nasbíraný elektrodpad lépe zabezpečen proti různým nenechavcům. A protože obsluhu sběrných dvorů často tvoří ženy, senioři nebo lidé se změněnou pracovní schopností, má každá ze smluvních obcí zároveň možnost získat v rámci našeho motivačního programu finance na ruční vysokozdvižný vozík pro manipulaci se spotřebiči uvnitř kontejnerů.
Nepovede hospodářská recese k utlumení některých vašich osvětových činností či »osekání« motivačních programů?
Možná až paradoxně nám recese trochu pomohla. Jak totiž výkupní ceny kovového šrotu loni klesaly, snižovala se u překupníků, kteří se na vysloužilých elektrospotřebičích přiživují, ochota za ně a jejich »vykuchané« části platit. Pravda, nastal i šťastný souběh s novou legislativou, podle níž nesmí být elektrošrot vykupován od fyzických osob, navíc platba musí probíhat výhradně na účet a vykoupený šrot nelze ze sběrny ani ihned odvézt. Rád bych připomněl, že ELEKTROWIN jako vůbec první kolektivní systém v nových členských zemích EU zavedl ve vztazích se smluvními zpracovateli tzv. indexaci cen komodit: Ceny za zpracování se odvíjejí od reálných tržních cen komodit na londýnské burze. Pokud ceny stoupají, ELEKTROWIN platí zpracovateli méně - a naopak.
To jsou však mechanismy, které se vůbec nepromítají do našeho vztahu s obcemi, protože systém zpětného odběru je hrazen z recyklačních příspěvků. Chci proto potvrdit, že zůstane zachován náš motivační program, který nyní pouze uzpůsobujeme, aby mohl reagovat i na zavedení Wintejnerů. Nemění se ani naše osvětové programy, z nichž připomínám například velmi úspěšné CD se články o zpětném odběru i inzeráty, které lze využít v tiskovinách obcí, přičemž za jejich zveřejnění obec ještě dostane zaplaceno. Pokračujeme v projektu Ukliďme si svět pro základní a střední školy, stejně jako v mobilním informačním centru Zatočte s elektroopadem. Rozhodně neomezíme ani svoz elektroopadu v rámci projektu Putující kontejner. Je určen hlavně pro menší sídla, jež nemají sběrný dvůr nebo je pro jejich občany špatně dostupný. Loni obsáhl na 350 obcí s celkem čtvrtmilionem obyvatel. Pokračovat bude i akce Hurá do ZOO, kdy lze starý elektrospotřebič vyměnit za volnou vstupenku.
Ing. Roman Tvrzník, generální ředitel společnosti ELEKTROWIN: Také letos jsme připraveni uzavřít smlouvu o zpětném odběru s každou obcí, která se na nás obrátí.
Ekoshow Zatočte s elektroodpadem se loni uskutečnila v 80 místech po celé ČR a bylo při ní vybráno 65 tun elektrošrotu.
O velkokapacitní výměnné kontejnery - Wintejnery (na snímku) - se zatím přihlásilo už na 150 obcí z celé České republiky.
FOTO: ARCHIV