01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Rekonstrukce zvýšila kapacitu kompostárny o pětinu

Přímo u Elektrárny Ledvice a na hraně Dolu Bílina stojí kompostárna Pitterling, která nedávno prošla razantní rekonstrukcí a rozšířením.

Kompostárna, která zde funguje od roku 1992, vždy těžila ze svého umístění v průmyslové zóně. Značná část vyrobeného kompostu směřovala na rekultivace výsypek v okolí. Postupným vývojem se spektrum služeb rozšířilo na zpracování bioodpadu, výrobu a prodej kompostových substrátů a organominerálních hnojiv. "Na rekultivace dnes jde 40-50 procent celkové produkce," říká Luboš Hora ze společnosti Ekodendra, která kompostárnu vlastní. "Zbytek odebírají města, firmy zabývající se zahradní a krajinářskou tvorbou a hodně prodáváme přímo lidem, kteří si pro kompost přijedou."

Velká rekonstrukce, kterou kompostárna prodělala, byla spolufinancována Fondem soudržnosti EU a Státním fondem životního prostředí. Zahrnula výstavbu kompostové haly, haly fermentace/hygienizace, třídicí haly a dalšího vybavení. Kapacita kompostárny se tím zvýšila o 10 000 tun/rok, na současných zhruba 50 tisíc tun, kterou je však podle potřeby dále možné zvyšovat.

Velkou výhodu vidí Luboš Hora ve zpevněných plochách a novém zastřešení mísicí a třídicí haly: "Lépe se nám teď třídí a míchá materiál. Jezdí k nám zákazníci, kteří potřebují namíchat substrát podle konkrétní receptury, třeba na střešní zahradu nebo fotbalové hřiště. To se za špatného počasí na otevřené ploše dělalo velmi obtížně."

Rekonstrukci dominuje velká kompostovací hala, kam se naváží namíchané vstupní suroviny ze zkompostování. Hala má dvě provozně nezávislé lodi. "V každé lodi je v podlaze zabudováno šest kanálků. Jejich průměr je dostatečně velký, takže jimi může odtékat přebytečná voda, ale taky se jimi provzdušňuje substrát. Každý má vlastní ventilátor a funguje nezávisle," vysvětluje Luboš Hora. Celý systém provzdušňování je napojen na biofiltr a pomáhá také regulaci teploty v hale, kde může v létě dosáhnout vzduch teploty až 70 stupňů.

Další z nových staveb je fermentační box, kde se provádí hygienizace bioodpadů z velkokuchyní, jídelen a sběru bioodpadů z domácností. Má obsah 160 m3 a momentálně se zde rozjíždí poloprovoz.

Surovina pro něj se připravuje a míchá v kontejneru. Po naplnění a uzavření boxu se směs intenzivně provzdušňuje. "Během dvaceti čtyř hodin proběhne hygienizace vlastním teplem," popisuje Luboš Hora. Směs zhruba týden vychládá a pak se dále kompostuje. Průběh hygienizace se detailně sleduje a zaznamenává, včetně grafu průběhu teplot. Fermentační box není napojen na biofiltr jako kompostárenská hala. Je vybaven speciální fólií, která nepropouští vznikající plyny, ani zápach.

Kuchyňské zbytky a další suroviny dodávají na kompostárnu svozové firmy. "Zatím nejsme, ani nechceme být svozovka," uvažuje Luboš Hora. "Obchod s odpady se ale hodně přitvrzuje. Není vyloučeno, že nás situace dožene ke svážení těchto odpadů, abychom si zajistili jistotu dodávky surovin."

Nyní odebírají materiály za minimální ceny. Dodavatelé zaplatí za odebrání tuny listí nebo trávy kolem 100-150 Kč. Za odpad, který musí projít fermentací, je to zhruba 650 korun za tunu.

"Výhodou je, že 15-20 % vstupní suroviny pochází z vlastních provozů Ekodendry, která provozuje zahradnické služby," uzavírá Luboš Hora.

 

KOMPOSTÁRNA PITTERLING

Rekonstrukce probíhala:

09/2009 - 06/2010

Financování:

Celkové uznatelné náklady: 45,3 mil. Kč

Dotace EU z OPŽP: 23,2 Kč (51 %)

Dotace SFŽP: 4,079 mil. Kč (9 %)

Příspěvek příjemce dotace: 18, 1 mil. Kč (40 %)

 

Nový hygienizační box pojme až 160 m3 materiálu

"Na rekultivace jde dnes zhruba polovina naší produkce," říká Luboš Hora

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down