01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V Česku je již téměř sedm set Zelených obcí

Projekt Zelená obec, který se zaměřuje na sběr drobného elektroodpadu zejména v menších vesnicích a místech s větší vzdáleností od sběrných dvorů, nabízí nové služby. Kromě elektroodpadu řeší i sběr tonerů a baterií.

Jak připomíná Petr Kubernát, marketingový ředitel společnosti REMA Systém, která za projektem Zelená obec stojí, vyšlo se tak vstříc žádostem zástupců radnic, kteří často uváděli, že tonery a baterie jsou jakýmsi doprovodem vyřazovaného elektra.

Projekt Zelená obec má po dvou a půl letech od svého startu již téměř sedm stovek klientů z řad obcí, městských částí a měst a jejich počet se stále zvyšuje. »Zabýváme se zejména sběrem a recyklací v oblasti výpočetní a komunikační techniky. To znamená, že se zaměřujeme na tu oblast elektra, která má díky dynamickému vývoji a neustále se měnícím technologiím nejkratší životnost a nejrychleji se obměňuje. Samozřejmě však po dohodě s obcemi organizujeme také sběr ostatních elektrozařízení,« konstatuje Petr Kubernát.

Sběrné nádoby s logem Zelená obec bývají nejčastěji umístěny přímo u obecních úřadů či na jiných frekventovaných místech, kde nehrozí, že by se staly terčem útoku vandalů. Do speciálních zelených kontejnerů lidé zatím nejvíce odevzdávají fény, žehličky, vrtačky, varné konvice, myši, klávesnice a další drobné přístroje běžně se vyskytující v domácnostech. Jen touto cestou se v obcích vysbíralo přes 27 tun vysloužilého elektrozařízení.

Obce a města se mohou na REMA Systém se svými problémy v oblasti nakládání s elektroodpadem kdykoli obrátit a porovnat si přístup a vstřícnost jednotlivých odborných firem (kolektivních systémů). »Obce si skutečně mohou vybrat partnera podle svého nejlepšího uvážení. Městský soud v Praze totiž pravomocně zrušil monopol v oblasti historického elektroodpadu. V této oblasti tak teď není žádná firma zvýhodněná před jinou, což radnicím dává možnost vybrat si pro sebe ty nejlepší nabídky, nebo se účastnit i více projektů,« doplnil Petr Kubernát.

Právě různá legislativní omezení a zmatky způsobují, že u nás značné množství vysloužilých elektrospotřebičů neodchází do recyklačního procesu. »Ročně je tohoto elektroodpadu zhruba 30 tisíc tun, z nichž přibližně polovina končí na skládkách spolu s objemným odpadem, pro nějž neexistuje legislativní povinnost dotřiďování recyklovatelných složek, a tedy ani elektroodpadu,« doplňuje Petr Kubernát. Protože nová elektrozařízení obsahují stále více vzácných kovů, zvyšuje se i jejich těžba.

»Platí to třeba pro výrobu mobilních telefonů, při níž se používá tantal, dále pro výrobu LCD televizorů a monitorů, kde je důležité indium, nebo pro LED technologie, spoléhající na gallium. Dalšími příklady prvků, využívaných novými technologiemi, jsou lithium, kobalt, zlato, stříbro, platina, palladium, rhenium nebo ruthenium. Všechny tyto vzácné kovy se v zemské kůře nacházejí jen v omezeném množství. Právě proto je velmi důležité zajistit co největší míru recyklace veškerého elektroodpadu,« uzavřel Petr Kubernát.

Sběrný box společnosti REMA Systém pro vysloužilá elektrozařízení.

FOTO: ARCHIV

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down