naše červnová příloha Obce a odpady se nám povážlivě rozrostla, proto je i časopis o dost tlustší. Toto číslo je tak nabité odpady, že budu radši hovořit o vodě, aby se to trochu vyrovnalo. Na nedávné přednášce Rakouského kulturního fóra hovořili Dr. Peter Brabeck-Letmathe, předseda správní rady...
naše červnová příloha Obce a odpady se nám povážlivě rozrostla, proto je i časopis o dost tlustší. Toto číslo je tak nabité odpady, že budu radši hovořit o vodě, aby se to trochu vyrovnalo. Na nedávné přednášce Rakouského kulturního fóra hovořili Dr. Peter Brabeck-Letmathe, předseda správní rady Nestlé, a publicista Václav Cílek o funkci vody jako kulturního statku. Oba varovali před nadužívámím vody.
"Denně nutně potřebujeme 3-4 litry vody na pití a zhruba dvacet litrů na hygienu. To je zhruba jedno procento veškeré spotřebované vody a toto množství je lidským právem," uvedl Dr. Brabeck-Letmathe. "Plnění bazénu na zahradě lidským právem není." Co se týče přístupu k vodě, žijí lidé ve velmi rozdílných podmínkách, mnohde i v rámci jednoho státu. Například v Brazílii je v bohatších čtvrtích cena vody subvencovaná a velmi se jí plýtvá. Naopak ve favelách, které prakticky postrádají infrastrukturu, si lidé musejí vodu kupovat za cenu až 100 krát vyšší.
Václav Cílek zase hovořil o virtuální vodě, která se spotřebuje na každý výrobek: "Na naše jídlo se za jeden den musí vynaložit kolem 6500 litrů vody, přičemž na výrobu rostlinnou je to desetkrát méně vody než na výrobu živočišnou. Zatím to celkem jde," poznamenal Václav Cílek. "Ale až začnou Indové a Číňani jíst maso..." Poukázal tím na fakt, že nejvíce vody spotřebovává zemědělství a tento obor také nejdříve zasáhne případný nedostatek vodních zdrojů.
Peter Brabeck-Letmathe k tomu dodal ještě jednu poznámku, týkající se výroby biopaliv. Požadavek, aby se 20 % energie získávalo biopaliv je podle něj politicky motivovaný a je to z hlediska ochrany prostředí nesmysl. Na jeden litr biopaliva ze sóji je potřeba zhruba 9000 litrů vody, na litr bioethanolu kolem 4600 litrů vody. Téměř polovina produkce řepky jde na výrobu paliv. "Německy se potravina řekne Lebensmittel. Znamená to prostředek k životu, ale rozhodně to není nic k pohonu motorů," uzavřel.
Jak jsem je tak poslouchala, došla jsem k názoru, že zabývat se odpady není zase tak špatné.
Takže vám přeji krásný červen.
Jarmila Šťastná,
šéfredaktorka