Odborné setkání "Kabinet odpadů", pořádané jednou za čas na Ministerstvu životního prostředí, zažije málokdy takový nával. O svým plánech a záměrech tam hovořil Dr. Ing. Lubomír Chytka, nový ředitel Odboru odpadů.
Ve funkci vystřídal dosavadního pově-řeného ředitele Jaromíra Manharta. K personální změně uvedl tiskový mluvčí ministerstva Matyáš Vitík: "Změny souvisejí s potřebou vyšší dynamiky práce a odborné komunikace na odboru a interaktivně do odborné veřejnosti - a také vzhledem k legislativním úkolům, které pro Odbor odpadů letos vyplývají z požadavků vlády ČR."
Po úřednících se na místo důležité pro odpadové hospodářství dostal člověk s rozsáhlými praktickými zkušenosti v oblasti odpadového hospodářství. Pracoval jako vedoucí výzkumný pracovník a technický náměstek Výzkumného ústavu pro hnědé uhlí, a. s., Most, ředitel Aquatestu, a.s., divize Most. Tento autor šesti patentů a spoluautor 120 odborných publikací se podílel na výzkumech využití vedlejších produktů z těžby, úpravy a zpracování energetických surovin, či v oblasti odpadů jako náhrady primárních surovinových zdrojů.
Na kabinetu odpadů vysvětlil Dr. Chytka motivaci pro své nové působení: "Léta jsem se účastnil různých projednávání a také jsem byl - stejně jako vy - nespokojen s tím, jak ministerstvo funguje vůči praxi. Když se naskytla možnost pracovat v této pozici, rozhodl jsem se, že alespoň zkusím věci změnit."
JEDNÁNÍ O POPLATCÍCH
Kabinet odpadů proběhl v době, kdy se hovořilo o vyřazení záměru nového zákona o odpadech z legislativního plánu vlády. K tomu Dr. Chytka řekl: "Text věcného záměru je připraven a v dalších postupech jde o legislativní proces. Jedním z důvodů, proč zákon nepostupuje k dalšímu projednávání, je složitost celé problematiky, kterou zákon pokrývá. Preferujeme kvalitní zákon, který nebude muset být ihned po svém schválení novelizován. Proto nechceme jeho přípravu uspěchat. V nejbližší době chceme, aby začala fungovat pracovní skupina, která se bude otázkou poplatků zabývat. Pracovat by v ní měli zástupci MPO, MŽP, MF s definovanými pravomocemi. Budou jmenovaní a budou mít zodpovědnost za výsledek. Úkolem skupiny bude navrhnout řešení problému kolem poplatků - stanovení jejich výše, ale také rozdělení výnosů a kompenzace obcím, na jejichž katastru leží skládky. Ve vzdálenějším horizontu je třeba se připravit na možný úplný zákaz skládkování kolem roku 2023. Nastavení poplatků by k tomuto cíli mělo směřovat," vysvětluje Dr. Chytka. "Stanovení poplatku za odpad je hledáním kompromisu. Ten by mohl být odborně vyřešen do dvou měsíců. Pak přijde na řadu legislativní proces," uzavírá.
POH MŮŽE POKRAČOVAT
Současný Plán odpadového hospodářství přestane platit v červenci tohoto roku a již dnes je zřejmé, že do té doby nebude schválen nový. "Musíme prodloužit účinnost Plánu odpadového hospodářství za červenec 2013 a POH může pokračovat dál tak, jak je," říká Dr. Chytka. "Důležitější je, aby byl nový POH připraven dobře. Tento dokument již platí deset let, nebyl aktualizován a už je v některých bodech v nesouladu s legislativou."
Na otázky po využití odpadů dr. Chytka říká: "Odpady by měly být vnímány jako energetický zdroj. Primárních zdrojů bude ubývat a odpady mají potenciál tuto mezeru naplnit. Můžeme je vnímat jako strategickou surovinu i z hlediska energetické bezpečnosti," uzavírá nový ředitel Odboru odpadů.