Technologie povrchových nátěrových hmot, nabízející krom jiných výhod i čištění okolního ovzduší, je v zásadě mnohem víc nebezpečná pro stav atmosféry a kvalitu vzduchu, než jiné užívané barvy, tvrdí tým výzkumníků z Univerzity v Indianě (IU).
Na začátku vše vypadalo tak slibně. Kompozice nátěrových hmot, obsahující nanočástice oxidu titaničitého - tzv. funkční nátěry - jsou nabízeny jako vysoce účinný systém čistění vzduchu uvnitř místností s nulovými nebo zcela zanedbatelnými energetickými nároky. Čistí vzduch od zápachů, karcinogenních organických molekul, alergenů, virů a bakterií.
"S tím, jak se legislativní standardy na kvalitu životního prostředí a ovzduší stávaly ostřejšími, objevovala se řada zaručených a efektivních řešení," říká Jonathan D. Raff, profesorský asistent IU na Fakultě veřejného zdraví a životního prostředí. "Dioxid titanu (TiO2) zapracovaný do povrchových nátěrových hmot byl jedním z nich. Při experimentech jsme ale prokázali, že v podmínkách reálného městského prostředí reaguje TiO2 se vzdušným amoniakem, který je rozkládán na oxidy dusíku. Ty v zásadě poškozují atmosféru více, než by činily běžně dostupné polutanty."
Oxidy dusíku jsou totiž klíčovým prekurzorem poškozování ozónové vrstvy. Výsledkem praktické práce badatelů z Indiany bylo uveřejnění studie "Photooxidation of Ammonia on TIO2 as a source of NO and NO2 under Atmospheric Conditions" v prestižním žurnálu Americké společnosti pro chemii. V ní shrnují, že přítomnost oxidu titaničitého se na degradaci ovzduší, respektive uvolňování oxidů dusíku ve svém bezprostředním okolí, podílí o poměrně nezanedbatelných třináct procent. Barva, která by měla vzduch čistit, jej tedy vlastně znečišťuje. Problém není tak výrazný u jednotlivých budov, ale kdyby se k řešení přistoupilo plošně, v rámci celé zástavby mohly by být dopady na lidské zdraví značné.
O výsledky se záhy začala aktivně zajímat i americká EPA (Environmental Protection Agency). Ta v současné době totiž intenzivně řeší problematiku fotochemického smogu, a právě nátěrové hmoty s TiO2 výrazně ovlivňují i hladiny přízemního ozónu. Ten je uvolňován při reakcích oxidů dusíku (NOX), unikajících z výfuků motorů. A tak se kolem nátěrových hmot s oxidem titaničitým začala zvedat vlna kontroverze. Už proto, že se tento druh znečištění podílí na řadě zdravotních problémů, počínaje dýchacími obtížemi a rakovinou plic konče.
Zatímco tedy spousta popularizačních článků oslavuje "vzduch čistící beton" anebo "samočisticí nátěry", je všechno úplně jinak. "Dokázali jsme, že přilnutí vzdušného amoniaku (NH3) na povrchy opatřené nátěrem s oxidem titaničitým není permanentní," říká Raff. "Není to proces trvalého odstranění amoniaku z atmosféry, jak se prve myslelo, je to vlastně jen další fotochemická reakce generující vysoce reaktivní oxidy dusíku, se značnými dopady na zdraví lidí."
Zdroj: server FrothBubble.com, 13. 6. 2013
S tim amoniakem to neni az tak uplne, TiO2 se pokusne pouziva i ve veprinech, drubezarnach, chovech kraliku apod, kde je amoniaku hodne a nenanrazil jsem na report, ze by zhorsoval kvalitu vzduchu (bezpochyby NH3 produkuje NO2 a H2O, coz ale prechazi na HNO3 a ta se uchycuje na povrchu a nepenetruje do ovzdusi), Dobry TiO2 nater odstrani pri kontaktu se vzduchem az 50% oxidu dusiku, at se rekrutuji odkudkoli. Navic likviduje organicke emise, ktere zpusobuji akumulaci prizemniho ozonu.
Zatim nic lepsiho neexistuje a prestoze pouziti techto nateru muze vyzadovat analyzu situace pred jejich aplikaci, jejich role je pri likvidaci rozptylenych imisi naprosto nezastupitelna (nejspolehlivejsi, nejlevnejsi a nejucinnejsi). Za 1 Kc lze vycistit az 10000m3 vzduchu. To nema konkurenci a jeste dlouho mit nebude.
Honza
Thanks for the share this blog here it is the amazing so you need to join the Play freecell solitaire online card game it is the great enjoyments to all players like so create the best rank.