Velkoplošné intenzivní zemědělství se v dnešní době už neobejde bez dodatečných přídavků hnojiv, a tak se alespoň někteří farmáři snaží sáhnout po rozumnějších nechemických alternativách.
Ve Velké Británii ale neměli tito alternativní zemědělci na růžích ustláno. Náhradním, ekologičtějším a hlavně obnovitelným řešením pro ně bylo hnojivo z digestátu bioplynových stanic, které až donedávna nemělo potřebnou certifikaci.
Podmínky certifikace, respektive kritéria zahrnutá ve vyhlášce PAS 110, byly konečně upraveny a protlačeny vládní administrativou až do finále v podobě REAL Biofertiliser Certification Scheme (BCS), jež nyní umožňuje po splnění podmínek využívat digestátu (produktu anaerobního rozkladu v bioplynových stanicích) jako zemědělského hnojiva. Může se zdát, že se kromě zdlouhavého papírování a úřednické agendy neodehrálo nic podstatného, ale opak je pravdou. Zmíněný využitelný meziprodukt si teď konečně může začít hledat cestu na britský trh ve velkém.
Dobrou zprávou je to nejen pro 130 anaerobních bioplynových stanic instalovaných přímo na farmách a v zemědělských závodech, ale i pro 340 dalších takových zařízení, které se soustředí na výrobu biopaliv, energetické zhodnocení zemědělských odpadů nebo využití biologicky rozložitelných odpadů z jídelen a supermarketů. Klíčová body PAS 110, jejichž úprava nyní umožňuje širší využití digestátu, souvisí především s kritérii stability meziproduktů. Namísto srovnávání s kvalitou kravské chlévské mrvy, je nyní digestát porovnán s ekvivalentními organickými hnojivy, například kejdou.
"Biohnojiva na bázi digestátu přinášejí do životního prostředí příznivou změnu," tvrdí šéfka exekutivy REAL BCS Virginia Grahamová. "Můžeme s nimi obnovit rovnováhu živin v půdě, navrátit jí větší část organického materiálu, přispět k oživení úrodnosti. Omezíme zároveň dovoz a používání neobnovitelných hnojiv na bázi fosforu." Mezi další výhody se podle REAL řadí i vyšší kontrola nad potenciálním zdrojem emisí metanu, a také snížení podílu biologicky rozložitelných materiálů na skládkách. "Je to výrazný podnět pro biozemědělství, které bude stavět novou bioekonomiku naší země."
Mgr. Radomír Dohnal
Zdroj: www.biofertiliser.org.uk