01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

And the Oscar goes to...

Vítězem letošního Ekologického Oskara je projekt Ukliďme Česko, unikátní dobrovolnická iniciativa, svolávaná přes sociální sítě, která má za cíl odstranit černé skládky.

E.ON Energy Globe Award ČR 2014 (označovaný jako Ekologický Oskar) je jedním z nejuznávanějších ocenění v oblasti životního prostředí. Vyznamenává projekty, které šetří energii, přírodu a přispívají k ochraně životního prostředí.

Soutěž má v České republice čtyři soutěžní kategorie: Obec, Kutil, Mládež a Firma. Nejlepší projekty v jednotlivých kategoriích získávají prestižní ocenění a také možnost účastnit se světového finále soutěže zaměřené na úspory energie a ochranu životního prostředí.

Celkovým vítězem letošního ročníku soutěže E.ON Energy Globe Award ČR se stala dobrovolnická akce Ukliďme Česko, která se zaměřuje na mapování a úklid černých skládek. Stejný projekt se stal také vítězem v hlasování veřejnosti o nejsympatičtější projekt a bude reprezentovat Českou republiku na světovém finále soutěže. Ocenění převzali tvůrci projektu RNDr. Miroslav Kubásek, PhD a Ing. Radek Janoušek, jinak provozovatelé serveru Enviweb, vyhledávaného informačního zdroje v oboru životního prostředí.

ZAČALY TO ČERNÉ SKLÁDKY

Na počátku tohoto úspěchu byl jiný projekt: ZmapujTo.cz, jehož cílem je zmapovat nelegální skládky odpadů v České republice. Objevenou černou skládku může kdokoliv nahlásit na webovém portálu www.ZmapujTo.cz prostřednictvím mobilní aplikace nebo pomocí interaktivního webového formuláře. Díky tomuto projektu bylo nahlášeno a do mapy zaneseno více než 3000 černých skládek od malých "nepořádků" až po skládky obřích rozměrů, mnohdy obsahující i nebezpečné odpady, ohrožující zdroje pitné vody, zdraví lidí a zvířat.

Na úklid odhalených černých skládek se pak zaměřila akce Ukliďme Česko. Do zcela dobrovolného projektu se zapojilo 290 místních organizátorů s úklidovými týmy. Nakonec se - také díky aktivitě na sociálních sítích - úklidu zúčastnilo přes 6000 lidí, kteří vysbírali na černých skládkách kolem 350 tun odpadů. Podařilo se získat i partnery, kteří poskytli materiál (rukavice, pytle), kontejnery, nebo zařídili odvoz sebraného odpadu.

LIDÉ NEJSOU LHOSTEJNÍ

"Akce ukázala, že řadě lidí není lhostejný stav přírody a čistota měst a obcí, a že jsou bez nároku na odměnu ve svém volném čase ochotni pro zlepšení stavu i něco udělat. Nepodařilo se sice uklidit všechny černé skládky, které jsou nahlášeny prostřednictvím systému ZmapujTo, nicméně ne všechny evidované skládky jsou vhodné pro dobrovolnický úklid vzhledem ke svému rozsahu, umístění či složení a některé máme nachystány i pro příští ročník akce," řekl v květnu po skončení akce RNDr. Miroslav Kubásek, PhD.

Akce by se měla v příštím roce opakovat a už je naplánováno její datum: 18. dubna 2015. Organizátoři se netají svým záměrem z ní udělat tradici. Již nyní podle svých slov hledají partnery, kteří by chtěli jejich úsilí podpořit.

"Na základě zkušeností z letošního prvního ročníku úklidu černých skládek bychom rádi založili tradici i pro příští roky, bude se to však, stejně jako rozvoj preventivních projektů, odvíjet od toho, zda se nám podaří získat sponzory, bez kterých se akce celorepublikových rozměrů neobejde," uzavřel Kubásek.

Autoři vítězného projektu Miroslav Kubásek (vlevo) a Radek Janoušek při předávání cen.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down