
Obžaloba se týká dvou okruhů. Prvním je 54 případů nelegálního vývozu odpadu, který směřoval takřka výhradně do Česka a jednou do Polska. Za tato obvinění hrozí v případě uznání viny až pět let vězení. Druhý okruh obžaloby se týká nebezpečného ohrožení na zdraví z nedbalosti, kdy majitel firmy podle vyšetřovatelů věděl o netěsnosti zařízení na recyklaci baterií, ale dále své zaměstnance nechal, aby ho obsluhovali. Za tento bod hrozí až desetileté vězení.
Majitel společnosti je od loňského srpna ve vazbě. V ní skončil také řidič z povolání z Česka, který se na vyvezení odpadu podle úřadů podílel. Čech, který podle weidenské prokuratury pracoval pro českou dceřinou společnost firmy Roth International, byl ale před několika měsíci z vazby propuštěn.
Oba muži podle obžaloby vyváželi od června 2024 do ledna 2025 do zahraničí odpad, který nelegálně ukládali v Jiříkově na Bruntálsku a v Brně-Horních Heršpicích. Odpad byl nebezpečné povahy včetně částí baterií či větrných elektráren.
Protože firma na výzvu úřadů odpad neodvezla, převzala odpovědnost za jeho likvidaci regionální vláda Horní Falce, jednoho z bavorských správních regionů. Zhruba 300 tun odpadu z Jiříkova odvezla na podzim loňského roku firma, kterou tím německé úřady pověřily. Z Brna-Horních Heršpic odvezla firma 35 tun odpadu v prosinci a dalších 282 tun v únoru. Náklady na odvoz stovek tun odpadu z Česka hodlají bavorské úřady vymáhat po firmě Roth International, která je ovšem od loňského března v insolvenci.*
-čtk-