Stavebnictví se potýká s dvojí výzvou. Na jedné straně roste tlak na rychlejší dokončování projektů, na straně druhé sílí požadavky na ekologickou udržitelnost a zodpovědné nakládání s materiály i stavebním odpadem.
Adam Heres Vostárek ze společnosti PlanRadar zdůrazňuje, že přestože přijetí principů cirkulární ekonomiky závisí na rozhodnutí jednotlivých firem, jejich společný postoj určuje směřování celého odvětví. „V době, kdy je stavebnictví jedním z největších znečišťovatelů životního prostředí[1], je proaktivní přístup společností klíčový pro udržitelnou budoucnost. Digitální řešení jsou v tomto směru velkou pomocí, protože umožňují sledovat celý životní cyklus projektů včetně použitých materiálů a maximalizovat tím jejich využití," říká Adam Heres Vostárek.
Díky specializovaným digitálním nástrojům, mezi které patří i PlanRadar, dostává monitoring a evidence stavebních materiálů zcela nový rozměr. Na jediné centrální platformě jsou dostupná veškerá projektová data, což stavebním týmům umožňuje sledovat pohyb a stav různých materiálů v reálném čase. Stavební týmy mohou přímo na místě zaznamenávat s využitím mobilních zařízení (telefonu či tabletu) data o použitých materiálech prostřednictvím kontrolních seznamů, fotografií, audio záznamů a poznámek včetně změn či rozhodnutí týkajících se jejich recyklace. Toto komplexní digitální řešení tak významně zjednodušuje a zpřehledňuje celý proces řízení stavebních projektů, od počátečního plánování přes demolici původních staveb (v případě revitalizace brownfieldů) až po realizaci a následnou správu nových objektů. A tak stále dokola.
Digitální evidence usnadňuje recyklaci materiálu po demolici stávajících budov
Moderní digitální nástroje umožňují okamžitý přístup ke kompletní stavební dokumentaci, což zásadně usnadňuje přípravu terénních průzkumů a vytváření přehledu o odpadových materiálech u starších staveb. Na základě těchto podkladů lze lehce určit historické etapy výstavby, přesné rozměry, konstrukční řešení i použité materiály. Zvláště cenné jsou informace u obtížně přístupných anebo skrytých částí objektů.
Stavební firmy díky tomu mohou efektivněji plánovat demoliční práce a optimalizovat proces třídění materiálu. Pokročilý systém digitální evidence umožňuje jeho komplexní roztřídění podle technických parametrů, rozměrů a hmotnosti, což zásadně zefektivňuje práci. Díky detailní dokumentaci, která obsahuje údaje o původu, kvalitě a množství materiálu, je jeho následné využití v dalších projektech výrazně jednodušší.
Při demolici existujících objektů lze systematicky třídit různé materiály jako cihly, beton či ocelové konstrukce. V praxi to znamená, že například kvalitní ocelové nosníky mohou najít uplatnění v dalších projektech, zatímco nadrcený materiál z demolic může být opětovně využit v betonových směsích či jako materiál do podkladních vrstev zpevněných ploch. Další možností je prodej materiálu specializovaným firmám. Komplexní dokumentace poskytuje budoucím odběratelům jasný přehled o kvalitě a historii materiálů, čímž posiluje důvěru v recyklované stavební prvky.
Při navrhování nových projektů pomáhají digitální nástroje omezit plýtvání se zdroji
Druhým důležitým aspektem je předcházení vzniku nadbytečného odpadu během realizace nových projektů. Digitální nástroje účinně pomáhají architektům a projektantům optimalizovat využití materiálů již ve fázi projektování tak, aby se minimalizovalo plýtvání. Současně jim dávají možnost připravit plán budoucí demontáže objektu a opětovného využití jeho částí. Tento přístup, kdy se již při projektování myslí na konec životního cyklu budovy, představuje klíčový prvek udržitelného stavebnictví. Ve světě se pro něj vžilo označení “design for deconstruction”.
Podle nejnovějších dat Evropské agentury pro životní prostředí[2] je obecná produktivita využívání zdrojů v Evropě napříč všemi sektory více než 2,5krát vyšší než světový průměr a téměř polovina veškerého odpadu se recykluje. Přesto průměrný Evropan ročně spotřebuje přibližně 14 tun materiálů a vyprodukuje 5 tun odpadu, což je jedna z nejvyšších hodnot na světě. Sektor stavebnictví na tom má svůj nezanedbatelný podíl, a proto by se také měl podílet na řešení.
„Pokud chceme zvrátit negativní dopady změn klimatu, je nezbytné, aby firmy v oblasti stavebnictví začaly jednat a implementovaly udržitelné praktiky ve svých procesech již dnes. Udržitelný rozvoj představuje budoucnost stavebního odvětví a digitalizace je jeho významným pomocníkem," uzavírá Adam Heres Vostárek.
[1] Stavebnictví se podílí na celosvětových emisích oxidu uhličitého z 39 %. Zdroj: https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0378778819311387.
[2] Zdroj: https://www.eea.europa.eu/cs/highlights/zlepseni-kvality-recyklace-podpori-obehove-hospodarstvi.
Ilustrační foto: web PlanRadar