Kroměříž chce zamezit zneužívání odpadového systému podnikateli

Kroměříž usiluje o zamezení zneužívání systému odpadového hospodářství podnikateli. Někteří z nich podle zástupců města vhazují svůj odpad do veřejně přístupných nádob a kontejnerů. Například odpadkové koše v centru města bývají plné igelitových tašek s tímto odpadem, což má negativní odezvu mezi turisty i občany Kroměříže, uvedl místostarosta Karel Holík (SOCDEM). Část případů se podle něj podařilo objasnit a viníky identifikovat. Radnice vyzvala podnikatele, aby s ní uzavřeli smlouvu o využití systému odpadového hospodářství.

Možnost legálního zapojení do systému

Před časem městská policie například zadržela díky fotopasti živnostníka, který ukládal do veřejně přístupných kontejnerů kartonové krabice a igelitové pytle s neznámým obsahem. "Muž přiznal, že odpad, který vykládal z vozíku, pochází z místní restaurace, kterou provozuje. Odpad tímto způsobem prý ukládá asi tři roky. Jako živnostník však neměl na ukládání odpadu z restaurace uzavřenou smlouvu, čímž se dopustil přestupku podle zákona o odpadech," uvedl mluvčí kroměřížské radnice Jan Vondrášek.

Od července platí v Kroměříži nová vyhláška o obecním systému odpadového hospodářství. Přináší možnost právnickým a podnikajícím fyzickým osobám, aby se do něj zapojily. "Zákon o odpadech ukládá podnikatelům povinnost postarat se o odpad vzniklý jejich činností. Mnozí o této povinnosti nevědí, někteří městský systém odpadového hospodářství zneužívají cíleně. Nyní mají možnost zapojit se do něj legálně," uvedl starosta Tomáš Opatrný (ANO).

Aby se podnikatelé sankci vyhnuli, mají podle vyhlášky možnost na základě podané žádosti uzavřít s městem smlouvu o využití systému odpadového hospodářství. V Kroměříži působí zhruba 5000 podnikatelů. "Zpravidla větší firmy nic nepodceňují a mají na likvidaci odpadů uzavřenou smlouvu se společností Biopas. Jde však pouze o stovky subjektů," uvedl Holík.

Riziko pokut

Ostatní riskují, že při případné kontrole dostanou pokutu. "Nejde nám v prvé řadě o to podnikatele postihovat. Chceme ale ty slušné upozornit na to, že podle zákona mají povinnost odpady řešit. Ti, kteří tak nečiní, jsou v tuto chvíli něco jako černí pasažéři v městské hromadné dopravě. A my jim říkáme, aby si koupili jízdenku," doplnil Holík. Smlouvu na likvidaci odpadu přitom mohou podnikatelé uzavřít nejen s městem, ale i se společností Biopas, která ve městě svoz a likvidaci odpadů zajišťuje.

Podnikatelé mohou po uzavření smlouvy s městem ukládat odpad do sběrných nádob umístěných u sídla jejich firmy nebo provozovny, případně do nádob na veřejných stanovištích. Počet, objem a druh odpadových nádob záleží na druhu jejich podnikatelské činnosti. Podnikatelé jsou povinni třídit veškerý odpad, který jim vzniká. Bez smlouvy s městem ale nemohou využívat nádob na tříděný odpad v ulicích Kroměříže, tato stání jsou určena pro obyvatele. Podrobné informace a ceník za využití systému odpadového hospodářství je na webu města.*

-čtk-

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down