Školy zapojené do projektu Zelená škola se mohou od března účastnit v soutěži ve sběru vysloužilých elektrozařízení Ekoedu. Společnost REMA Systém v novém ročníku rozšířila počet kategorií a poskytla školám více času pro sběr starého elektra, a to až do října. Vítězové získají tablety od partnera soutěže společnosti Vodafone Czech Republic.
Soutěž, kterou školáci dříve znali pod názvem EkoEDA, má vést děti a mládež k zodpovědnému nakládání se starým elektrem. „Soutěžit se letos bude nově ve třech kategoriích: mateřské plus základní školy, střední plus vysoké školy a speciální školy. Pro maximální férovost je kategorie mateřské a základní školy ještě navíc rozdělena na dvě podkategorie, a to na školy do 100 žáků a školy nad 100 žáků. Ve všech podkategoriích a kategoriích budou vyhlášena tři vítězná místa,“ uvedla Lýdia Stanková, manažerka marketingových projektů společnosti REMA Systém. Společnost zajišťuje sběr odpadních elektrozařízení po celé České republice.
Na vítězné školy čekají výhry v podobě tabletů od partnera soutěže společnosti Vodafone Czech Republic, a. s. Soutěž bude probíhat až do 1. října 2024 a školy se do ní mohou zapojit i v jejím průběhu.
Loni školy vysbíraly přes 32 tun odpadního elektra
V minulém ročníku soutěže odevzdali žáci a zaměstnanci zapojených škol 32 060 kilogramů vysloužilých elektrozařízení, baterií a akumulátorů. V kategorii mateřských škol si pomyslné zlato odnesli žáci Mateřské školy Dušníky, kde se vysbíralo v průměru 656 kilogramů odpadních elektrozařízení na žáka.
„Rodiče našich žáků jsou skvělí. Když je požádáme o sběr vysloužilých elektrospotřebičů, hned se do něj rádi zapojí. Dětem se snažíme téma významu sběru starého elektra vysvětlit, pro ty mladší tříleté je to těžké téma, ale ty šestileté to už chápou,“ uvedla k soutěži Vladimíra Hejdová, ředitelka Mateřské školy Dušníky. Právě tato škola se na čelních příčkách soutěže umístila již několikrát. V kategorii základních, středních a speciálních škol vybojovala první příčku Základní škola a Mateřská škola Skorošice, jejíž žáci odevzdali ke sběru průměrně 230 kilogramů.
Zelená škola vzdělává hravou formou
Projekt Zelená škola aktuálně sdružuje už více než 560 subjektů. Školy mohou pro své žáky využívat i certifikovaný vzdělávací program Odpad není k zahození, který kombinuje zábavné pracovní listy a online interaktivní hry. Děti se tak hravou formu učí o problematice recyklace elektroodpadů. Učitelé mohou díky kvalitní metodice program snadno aplikovat do výuky.*
-red-