Středočeský kraj podpoří další měsíce provozu nábytkové banky Středočeského kraje. Krajští radní schválili příspěvek ve výši 900 000 korun pro období od března do konce roku. Za tři měsíce zkušebního provozu lidé do banky odevzdali 4,5 tuny nábytku a dalšího vybavení, třetinu banka předala potřebným.
Pomáhají občané i partnerské organizace
Od zahájení provozu loni v listopadu banka podpořila 39 lidí a čtyři organizace, kterým věnovala zhruba 1,6 tuny nábytku a dalšího vybavení. Lidé věci do banky darují, k potřebným se dostávají přes partnerské organizace, například sociální odbory nebo neziskové organizace. Shromažďování a distribuci věcí vyřizuje banka po telefonické nebo e-mailové dohodě, nemá sběrný dvůr, pouze sklad v Benešově.
"Projekt Nábytkové banky plně naplňuje koncept cirkulární ekonomiky, dává druhou šanci nábytku, vybavení do domácností a elektrospotřebičům, které by jinak skončily jako odpad. Tím se prodlužuje jejich životnost," uvedla radní pro životního prostředí a zemědělství Jana Skopalíková (Piráti).
Počítá se s rozšiřováním
"Navázali jsme spolupráci se sedmi neziskovými organizacemi, Krajskou pobočkou Úřadu práce v Příbrami, což nám otevřelo spolupráci s ostatními pracovišti ve Středočeském kraji, a se zájmem nás oslovují i města. Dá se říci, že už nyní působíme po celém Středočeském kraji," uvedla předsedkyně spolku Nábytková banka Středočeského kraje Pavla Campodonicová. Počítá se podle ní i s rozšířením do severní části regionu.
Se zvyšující se inflací a zhoršením životní úrovně roste význam všech nábytkových a dalších bank materiální pomoci. Například Nábytková banka v Liberci se loni rozrostla a obsadila prostory po zrušené poště. Získala tak o třetinu víc místa, do něhož mohla rozšířit své sklady a vytvořit zázemí pro pracovníky banky. Samotné přepážkové pracoviště někdejší pošty proměnili v re-use centrum, kde mají lidé možnost některé věci koupit a přispět tak nábytkové bance na dopravu, případně na nákup další dodávky. *
-čtk-