Český vědec vede evropské konsorcium pro zajištění energie z jaderné fúze

Ředitel Ústavu fyziky plazmatu Akademie věd ČR Radomír Pánek od začátku ledna vede evropské vědecké konsorcium EUROfusion. Sdružení koordinuje mezinárodní výzkumný program s cílem zajistit v Evropě bezpečný, udržitelný a ekologický zdroj energie z jaderné fúze. Do pozice předsedy valného shromáždění konsorcia byl český vědec zvolen v prosinci, sdělila Martina Spěváčková z Akademie věd.

Patnáct let intenzivního výzkumu

Konsorcium EUROfusion sdružuje téměř 5000 vědců ze 193 evropských vědeckých institucí, univerzit a firem, které se zabývají zajištěním energie využitím termonukleární fúzní reakce. Hospodaří s rozpočtem ve výši téměř jedné miliardy eur, které mu poskytla Evropská komise a členské státy.

"Tato prestižní pozice pro mě na jednu stranu představuje jedinečnou příležitost se podílet na vedení jednoho z klíčových vědeckých programů pro lidstvo, ale také velkou výzvu z pohledu koordinace velmi rozsáhlého mezinárodního výzkumného programu. Každopádně jsem přesvědčen, že zvolení do této pozice je také odrazem vysoké úrovně fúzního výzkumu, kterého jsme za posledních 15 let v Česku dosáhli," uvedl Pánek.

Při termonukleární fúzi se při extrémně vysokých teplotách spojují lehké atomy, například vodíku tak, že stvoří jádra těžších prvků jako helium. Při tom se uvolňuje obrovské množství energie. Experimenty s fúzí se provádějí v zařízeních zvaných tokamak. Tento princip mají využívat využívat i první fúzní elektrárny.

Nevyčerpatelný zdroj energie

Vývoj fúzní elektrárny je podle Pánka klíčový, protože poskytne nevyčerpatelný, zcela bezpečný, téměř bezemisní a velmi výkonný zdroj energie. "Fúzní energie nabízí řešení mnoha problémů spojených s tradičními způsoby výroby energie a bude hrát klíčovou roli v udržitelné a bezpečné energetické budoucnosti lidstva," dodal Pánek.

Pánek je předním odborníkem v oblasti výzkumu fyziky a technologie jaderné fúze. V Ústavu fyziky plazmatu AV ČR, v jehož čele je od roku 2015, vedl projekt instalace tokamaku COMPASS a také v současné době probíhající projekt konstrukce nového tokamaku COMPASS Upgrade.

V roce 2020 se Radomír Pánek stal místopředsedou správní rady Evropské agentury Fusion for Energy (F4E). Organizace sídlící v Barceloně zajišťuje realizaci evropské části dodávek pro tokamak ITER - mezinárodní termonukleární experimentální reaktor ve francouzském vědecko-výzkumném středisku Cadarache.*

-čtk-

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down