Desítky tisíc drobných podnikatelů v hlavním městě mohou nově za poplatek legálně využívat běžné veřejné kontejnery na tříděný odpad, informoval mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman. Podle zástupců města pro drobné podnikatele s ohledem na malé množství odpadu často nedává smysl platit si vlastní kontejnery, takže už nyní často neoprávněně využívají ty veřejné.
Tři skupiny podnikatelů
"Víme, že v Praze podnikají také malí podnikatelé, kteří si zaslouží, abychom jim jejich živobytí a zákonné povinnosti ulehčovali. Právě jim je určen tento tarif, který je dobrovolný a administrativně nenáročný," uvedla náměstkyně primátora Jana Komrsková (Piráti). Takzvaný virtuální kontejner mohou podnikatelé využít pro papír, plast, sklo a kovy. Přihlásit se mohou s pomocí městského Portálu Pražana vyplněním dotazníku.
Ceník stanovuje tři skupiny, které mohou virtuální kontejnery využít. První zahrnuje podnikání provozované z domova, druhá podnikatele s provozovnou a nejvýše pěti zaměstnanci a třetí s až deseti zaměstnanci. Platba je pro plastový odpad podle skupiny 242, 1212 nebo 4849 korun ročně, pro papír 245, 1225 a 4901 korun a pro sklo 214, 1068 a 4273 korun za rok.
Větší producenti odpadu nemají nárok
Novinka naopak není určena pro provozovny produkující větší množství odpadu, jako jsou gastronomické provozy, které si mohou v rámci městského systému platit vlastní kontejnery. Podle dat odboru ochrany prostředí magistrátu se v hlavním městě nachází na zhruba 253 000 aktivních podnikatelských subjektů, z toho necelá polovina může splňovat podmínky pro využití virtuálních kontejnerů.
V Praze je podle dřívějších informací 3482 venkovních stanovišť na tříděný odpad s barevnými kontejnery a 3067 domovních stanovišť. Celkově je po Praze rozmístěno zhruba 26 500 nádob na tříděný odpad. Loni Pražané do žlutých kontejnerů vyhodili 16 625 tun plastů, nápojových kartonů vytřídili 1126 tun a kovových obalů 831 tun.*
-čtk-