Radioaktivní vodu z jaderné elektrárny Fukušima by mohlo Japonsko začít vypouštět do Tichého oceánu na konci srpna. Napsala to agentura DPA s odvoláním na japonská média, podle nichž 20. srpna zasednou zástupci vlády asijské země, aby rozhodli o přesném termínu.
S plánem Tokia vypouštět radioaktivní vodu z elektrárny, kterou v roce 2011 vážně poškodilo zemětřesení a cunami, v červenci vyjádřila souhlas Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE), podle níž je vypouštění kontaminované vody v souladu s celosvětovými standardy a bude mít jen "zanedbatelný radiologický dopad na lidi a životní prostředí".
Nízká koncentrace tritia
Radioaktivní voda se z elektrárny podle DPA bude odvádět kilometrovým tunelem. Ještě předtím se pročistí, takže v ní zůstane jen radioaktivní tritium, jehož koncentrace má být ale velmi nízká. Kontaminovanou vodu, pro jejíž uskladnění v areálu Fukušimy začíná docházet místo, bude Japonsko do oceánu vypouštět velmi postupně, a celý proces tak bude trvat 30 až 40 let.
Odpůrci se obávají neznámých dopadů
Proti plánu se postavili místní rybáři či okolní země, například Jižní Korea a Čína. Zástupci společnosti TEPCO, která elektrárnu provozuje, a vlády tvrdí, že likvidace kontaminované vody je nezbytná, například pro omezení nebezpečí nekontrolovaného úniku při dalším zemětřesení či cunami. Likvidace vody je podle nich nezbytná pro úplnou demontáž jaderné elektrárny.
Vědci k vypuštění nemají jednotný postoj. Podle některých je možné ho provést bezpečně a vyzývají k co největší míře transparentnosti. Jiní vědci naopak varují, že dlouhodobé dopady vypouštění radioaktivní vody do oceánu nejsou známy.
Silné zemětřesení a cunami způsobily v roce 2011 kolaps chladicího systému jaderné elektrárny ve Fukušimě. To pak způsobilo roztavení tří reaktorů, ze kterých se do okolí rozšířilo obrovské množství radiace. Nahromaděná voda v areálu sloužila především k chlazení reaktorů při zásahu hasičů a záchranářů.*
-red-