Středočeský kraj zadá na 17 místech v bývalém vojenském areálu Milovice-Mladá na Nymbursku průzkum na povrchu i pod povrchem území. Analýzy vzorků z krajských pozemků, které mohly být kontaminované nebezpečným azbestem, mají sloužit jako podklad pro znalecký posudek. Rozhodli o tom krajští radní. Zjištění mají doplnit výsledky kontrolních měření ovzduší, s nimiž kraj začal na konci května a která azbest neprokázala. Certifikovaný průzkum včetně monitoringu ovzduší vyjdou kraj na 2,7 milionu korun, informovala o tom Zuzana Žídková z krajského úřadu.
Policie, která případ od konce března prověřuje pro podezření z neoprávněného nakládání s odpady a podvodu, zástupcům kraje a města na konci dubna sdělila, které oblasti byly kontaminované.
Kontrolní měření nechal kraj udělat na různých místech, kde se se sutí manipulovalo a kde byla do roku 2021 skladována. "Výsledky monitoringu ovzduší jsou negativní. Vzhledem k tomu, že měření opakovaně probíhalo v naprosto ideálních podmínkách, přejdeme nyní na zjišťování možné povrchové a podpovrchové kontaminace dotčených pozemků. Certifikovaná firma bude provádět povrchové i podpovrchové odběry různých druhů vzorků včetně odběrů polétavých částic pomocí osobních detektorů, umístěných na oblečení vzorky odebírajících pracovníků," uvedl krajský radní pro investice Libor Lesák (ODS).
Průzkum se má zaměřit na 214 vzorků sedmi druhy metodických postupů v 17 vybraných lokalitách. Závěrečná zpráva má stanovit případné ekologické zátěže a škody na vytipovaných lokalitách, včetně druhu a případného rozsahu zátěže. "Počítáme, že tato zpráva bude sloužit jako podklad pro znalecký posudek, který by měl specifikovat možné způsoby sanace potenciálně zjištěné ekologické zátěže a jejich cenové nákladnosti," doplnil Lesák.
Za monitoring ovzduší kraj zaplatil 470.000 korun, povrchový a podpovrchový průzkum území vyjde na 2,2 milionu korun. Průzkum včetně monitoringu ovzduší zajišťuje firma SGS Czech Republic. Výsledky by měly být prezentovány ve druhém pololetí.
Azbest se podle policie nachází na nevyužívaných pozemcích severně od letiště Milovice – Boží Dar a ve zpevněné polní cestě využívané jako cyklostezka, která je v majetku města Milovice. Kraj i město vydaly doporučení nevstupovat na zpevněné plochy.
Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) v prohlášení z poloviny dubna informovala, že rozsah kontaminace území může být značný. Policie podle ČIŽP k vyšetřování případu přizvala odborného znalce na čistotu ovzduší a chemii se specializací na azbest. Pro trestní řízení má připravit znalecký posudek o rozsahu zasažení území. Případ prověřují kriminalisté pro podezření z neoprávněného nakládání s odpady a podvodu. Zatím nebyl nikdo obviněn. Vyšetřování může kvůli rozsahu území trvat měsíce.
V bývalém vojenském výcvikovém prostoru, který v minulosti využívala sovětská armáda, byly zbourány budovy, které měly střešní krytinu a základy z eternitu s obsahem karcinogenního azbestu. Stovky tun materiálu s azbestem byly podle policie nadrceny a rozvezeny po celém areálu.*
-čtk-