V Česku se denně vypije přes 19 milionů šálků kávy a celosvětová spotřeba dosahuje 2,5 miliardy šálků denně, uvádí polský startup EcoBean, který vznikl za podpory Varšavské technologické univerzity a společnosti EIT InnoEnergy. Taková spotřeba znamená každý den přibližně 25 000 tun kávového odpadu. Právě z něj vyrábí inovaticní společnost biologicky rozložitelné obaly a nádoby, vůně nebo pelety.
Technologická společnost EcoBean s polskými kořeny sbírá do speciálních nádob kávový odpad z kaváren, kanceláří či čerpacích stanic. Kávová sedlina se znovu využívá a dodává na trh ve formě řady bioproduktů, jako jsou biologicky rozložitelné květináče, biologicky rozložitelné kávové kapsle, oleje, vůně, kávové pelety a speciální brikety. Kávové brikety jsou podle společnosti uhlíkově neutrální biopalivo, které lze použít pro otevřený oheň, grilování, kamna i krby a náklady na jejich výrobu jsou udržitelné. „Každá briketa je vyrobena ze zbytků mleté kávy z 30 šálků kávy a představuje tak naprosto čistou energii výrazně snižující emise CO2 v zemi,“ vysvětluje Lenka Hanušová z DEX Innovation Centre, lokálního hubu InnoEnergy, který poskytuje řešení EcoBean řadě českých zákazníků.
Společnost plánuje také postavit první továrnu s nulovými emisemi v Evropě s kapacitou na recyklaci 20 000 tun použité kávové sedliny.*
-zr-